BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
6 sty 2015 / KNX /

Sterowanie oświetleniem w systemie KNX

Powstanie systemu EIB (European Installation Bus)/KNX datuje się na początek lat 90-tych . Od tamtego czasu, standard ten jest stale rozwijany i udoskonalany. Europejska Magistrala Instalacyjna to ogólnoeuropejski standard techniczny, w którym ponad 200 producentów tworzy i dostarcza urządzenia techniczne, co daje gwarancję wyboru sprzętu różniącego się zarówno ceną jak i wszechstronnym designem, oraz kompatybilnością wyrobów pochodzących od różnych dostawców.

KNX logo

EIB/KNX jest inteligentnym systemem umożliwiającym załączanie, sterowanie, regulację i nadzór urządzeń technicznych. Wszechstronność tego standardu polega na możliwości zintegrowania sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, markizami, bramami, oknami połaciowymi, systemami bezpieczeństwa itp. Wysoki stopień integracji instalacji EIB/KNX pozwala na współpracę z systemami klimatyzacji i wentylacji, sieciami teletechnicznymi i instalacjami alarmowymi. System KNX pozwala na zrealizowanie funkcji centralnych, to znaczy wykonanie wielu działań po otrzymaniu jednego rozkazu.

KNX jest odpowiedzią na stale rosnące wymagania wobec systemów sterowania budynkami. Cechuje się on wysokim komfortem użytkowania i elastycznością w zarządzaniu połączonymi instalacjami klimatyzacji, oświetlenia. KNX ingeruje również w kontrolę dostępu, zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i potężnych kompleksach biurowych. Bardzo ważną kwestią obecnie staje się oszczędność energii elektrycznej. System KNX skutecznie łączy w sobie większą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania z oszczędnym gospodarowaniem energii elektrycznej, oraz umożliwia w łatwy i przejrzysty sposób prowadzić monitoring wszystkich zastosowanych urządzeń, w celach optymalizacyjnych. Kolejnym atutem przemawiającym za zastosowaniem systemu EIB jest to, że KNX jest systemem otwartym. Dostarczenie danych odnośnie sterowania, do wszystkich elementów zarządzających budynkiem, byłoby niemożliwe gdyby system izolował urządzenia gwarantujące porozumiewanie się we wspólnym języku. Magistrala KNX, niezależnie od producenta urządzeń magistralnych i aplikacji, umożliwia komunikację urządzeń systemowych za pomocą wspólnego protokołu. KNX jest zatwierdzony jako norma międzynarodowa (ISO/IEC 14543-3) jak również jako norma europejska (CENELEC EN 50090 i CEN EN 13321-1) i norma chińska (GB/T 20965). Dlatego KNX jest standardem z zabezpieczoną przyszłością. Urządzenia KNX wyprodukowane przez różnych producentów mogą być ze sobą łączone – logo znaku towarowego KNX gwarantuje ich współpracę i współdziałanie. Dlatego KNX jest jedynym na świecie otwartym standardem sterowania instalacjami domów i budynków.

KNX wyewoluował z systemów EIB, EHS i BatiBUS, oraz powstał z ich połączenia, przyjmując nową nazwę.

Komunikacja odbywa się za pomocą medium:

  • fale radiowe,

  • linia zasilająca,

  • IP/Ethernet.

Sygnały poprzez medium trafiają do urządzeń magistralnych (posiadających możliwość komunikacji między sobą). Do urządzeń magistralnych zaliczamy:

  • czujniki (sensory),

  • elementy wykonawcze potrzebne do sterowania wyposażeniem budynku, jak: oświetlenie, żaluzje/rolety, systemy bezpieczeństwa, systemy monitoringu i kontroli dostępu, bramki do systemów sterowania budynkiem, sterowanie zdalne, pomiary, sterowanie urządzeniami audio/video, AGD, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja itp...

Bez względu na obszar zastosowań, KNX przynosi realne korzyści architektom, projektantom, instalatorom, oraz przede wszystkim właścicielom i użytkownikom zarówno domów jednorodzinnych jak i dużych kompleksów biurowo-mieszkaniowych.

  • Niskie koszty eksploatacji przekładają się na znaczne oszczędności energii. Oświetlenie i ogrzewanie włączane są tylko wtedy gdy są potrzebne, np. po aktywacji funkcji profili czasowych i/lub obecności użytkowników co daje oszczędności zarówno energii jak i kosztów (sygnały aktywujące przesyłane są przez sensory). Dodatkowo oświetlenie może być sterowane automatycznie w zależności od natężenia światła dziennego. W ten sposób można w dowolnym miejscu utrzymywać określony minimalny poziom natężenia oświetlenia przez co możemy zaoszczędzić energię elektryczną (włączone zostają tylko te źródła oświetlenia, które są rzeczywiście konieczne, oraz oświetlenie elektryczne stanowi dopełnienie światła dziennego, określanego za pomocą sensorów i wbudowanego zegara astronomicznego określającego odpowiednią porę roku i dnia),
  • Połączenie wszystkich komunikujących się ze sobą urządzeń jedną szyną komunikacyjną, w znacznym stopniu skraca czas projektowania i prac instalacyjnych. Niezależny od producentów sprzętu i aplikacji program ETS (Engineering Tool Software) umożliwia zaprojektowanie i zaprogramowanie instalacji składającej się z certyfikowanych urządzeń KNX. Z racji tego, że jest on niezależny od producentów sprzętu KNX, integrator systemu może łączyć w jedną instalacje urządzenia różnych wytwórców z różnymi mediami komunikacyjnymi (skrętka, fale radiowe, linia zasilająca lub IP/Ethernet).

Przykład sterowania oświetleniem w systemie KNX 

Przykład sterowania oświetleniem w systemie KNX 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium