BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
30 paź 2015 / Roben /

Modne materiały budowlane

Tradycyjne czy nowoczesne – jakie materiały ceramiczne są bardziej modne? Budując lub remontując, warto być na bieżąco z rynkowymi trendami

Ceramika budowlana, w tym przede wszystkim cegły i dachówki, są w modzie od setek lat. Popularnością cieszą się nadal w zasadzie wszelkie modele oraz kolory, przede wszystkim dlatego, że inwestorzy budują domy różne. Nie znaczy to  jednak, że rynek stoi w miejscu. Choć moda na materiały budowlane nie zmienia się tak często, jak kolekcje ubrań znanych projektantów, także tu można dostrzec ewolucję potrzeb inwestorów, a wraz z nimi – ofert producentów.

Nowoczesny czyli czarny?

Tendencje rynkowe najłatwiej przedstawić w odniesieniu do dwóch ogólnych grup materiałów: tradycyjnych oraz nowoczesnych. Te pierwsze to przede wszystkim materiały o barwach klasycznych – w przypadku ceramiki jest to głównie czerwień i różne jej odcienie, takie jak miedziany, kasztanowy, bordowy itp. Materiały nowoczesne cechują kolory ciemniejsze, chłodne, w tym szarość, czerń, grafit, srebro, a także – w zależności od odcienia i tego, z czym są zestawione – biel i brąz. Patrząc na krajobraz polskiej architektury, nietrudno zauważyć, że współczesność ceni właśnie te ciemne i chłodne barwy. Ich rosnącą popularność potwierdzają również producenci. - Sprzedaż naszej ceramiki dobrze odzwierciedla zmieniające się trendy rynkowe – mówi Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben. - Jeszcze trzy lata temu, ok. 30% kupujących wybierało cegły i dachówki, które w skrócie można określić jako nowoczesne, a pozostałe 70% inwestorów stawiało na wyroby o barwach i designie tradycyjnym. Dziś te relacje wyglądają inaczej – na szeroko pojętą nowoczesność decyduje się już ok. 50% inwestorów. Można więc zauważyć wzrost popularności barw takich, jak czerń, szarość, antracyt i brąz o ok. 20% – relacjonuje Lidia Misiuna. - Warto też odnotować, że jest to tendencja rosnąca, więc za rok, dwa szala może przechylić się na korzyść produktów nowoczesnych – dodaje.

Moda dachowa

Czy moda oprócz kolorów dotyczy także kształtów? Tu łatwiej prześledzić sytuację na podstawie dachówek, które przechodzą obecnie sporą ewolucję. – Jako producenci obserwujemy rosnące zainteresowanie pokryciami, które można ogólnie określić jako nowoczesne – mówi Lidia Misiuna. – Wyróżniają się one przede wszystkim prostym, smukłym kształtem – są to dachówki całkiem płaskie lub z niską falą, nie „lejące się”, a bardziej geometryczne – wyjaśnia. Oprócz kształtu niezwykle istotne pozostają także kolory, podobnie jak w przypadku innych materiałów. Znajduje to odzwierciedlenie w asortymencie - Niedawno ofertę pokryć nowoczesnych rozszerzyliśmy o dwie dodatkowe propozycje pokryte glazurą: brązową MONZAplus Maduro oraz Piemont Titan w odcieniu jasnoszarym. Decyzja o opracowaniu i wdrożeniu do produkcji dachówek w tych kolorach spowodowana była właśnie chęcią odpowiedzenia na potrzeby klientów, którzy szukają bardziej oryginalnych, nowoczesnych rozwiązań dla swoich realizacji – mówi Lidia Misiuna.

Modne materiały budowlane

Współczesne, minimalistyczne trendy w architekturze, a także potrzeba zmian przyczyniają się do tego, że inwestorzy coraz częściej odchodzą od najpopularniejszych dotąd kolorów w Polsce, jakimi są żółć na elewacji i miedzianoczerwony odcień dachu. Wszystko wskazuje więc na to, że surowe, chłodne czy ciemne materiały budowlane będą coraz bardziej modne.

Góra
Komentarze
posted by wisniew [2016.01.28 - 09:37]
W mojej miejscowości deweloper postawił całe osiedle domków jednorodzinnych własnie w takim, nowoczesnym stylu. Świetne te domki są, naprawdę bardzo mi się podobają. Wiele hurtowni oferuje teraz nowoczesne materiały budowlane i wykończeniowe, ja się ostatnio zaopatrywałem w krakowskim Hebanie, może go kojarzycie, a jak nie to tutaj jest ich strona heb... Tego typu domów będzie się pojawiać coraz więcej, ten styl jest naprawdę przyjemny dla oka. Trzeba brać też pod uwagę nie tylko gusta ale i pozwolenia na budowę. Przecież nadzór może nie wydać pozwolenia na wykonanie elewacji, która jest jaskrawo różowa :)
Dołącz do Forum

Kalendarium