BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
8 cze 2015 / Ruukki /

Bory Mall - eleganckie i energooszczędne nowe centrum handlowe w Bratysławie

Bory Mall to najnowsze i jedno z największych centrów handlowych w stolicy Słowacji, Bratysławie. Inwestor, grupa inwestycyjna Penta z Europy Środkowej, postawiła jasne kryteria dotyczące charakterystyki obiektu handlowego, który miał być tu budowany.

„W rozwoju regionu Bory zasadniczą rolę pełni budownictwo. Usługi muszą być dostępne i gotowe, zanim rozpoczną się prace w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Za jakiś czas, dzielnica ta pełna będzie mieszkań, sklepów, parków i połączeń transportu publicznego,” mówi architekt Dusan Sevela z Penta Invest, zaangażowany w projekt Bory Mall.

Bory Mall - eleganckie i energooszczędne nowe centrum handlowe w Bratysławie

Centrum handlowe znajduje się w północno-zachodniej Bratysławie, w dzielnicy, w której wcześniej nie było podobnego obiektu. Bory Mall przyciąga także klientów spoza stolicy, zwłaszcza z kierunku autostrady E65 łączącej z czeskim Brnem.

Szczególnie dla rodzin

Budowa Bory Mall trwała dwa i pół roku, a centrum otwarto dokładnie przed świętami Bożego Narodzenia. Centrum składa się z trzech pięter i zajmuje obszar 54 000 metrów kwadratowych, co odpowiada rozmiarowi prawie siedmiu boisk piłkarskich. Sklepy, kawiarnie, restauracje i inne punkty usługowe zlokalizowane są na dwóch górnych piętrach, natomiast parking na parterze. Do wszystkich pięter możliwy jest bezpośredni dostęp z zewnątrz.

Projekt centrum handlowego powstał ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi. W centrum mieści się największy plac zabaw i rozrywki dla dzieci, w którym najmłodsi członkowie rodzin mogą spędzać czas na różnych beztroskich zabawach i wcielać się w różne role.

Atrakcyjny wygląd i oszczędności dzięki Ruukki Forma™

Bory Mall - eleganckie i energooszczędne nowe centrum handlowe w Bratysławie

Gdy w grę wchodzi efektywność energetyczna, ogromne znaczenie mają ściany i dach budynku. Szczelne konstrukcje redukują ilość energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia, co z kolei przekłada się na oszczędność kosztów. Bory Mall ubiega się o certyfikat środowiskowy BREEAM. Do budowy Bory Mall wykorzystano system Ruukki Forma™. Opracowany przez Ruukki, Ruukki Forma™ to kompletny system fasadowy bazujący na energooszczędnych płytach warstwowych oraz okładzinach elewacyjnych Ruukki, tworzących razem szczelną konstrukcję ścienną.

„Na wczesnym etapie projektu rozważaliśmy również konstrukcje ścienne pochodzące od konkurencyjnych producentów. Ruukki Forma łączy w sobie zalety szczelności i atrakcyjności architektonicznej. Kolejną zaletą jest dwucentymetrowa szczelina na kable i przewody pomiędzy płytą ścienną a kasetonem elewacyjnym Liberta Grande. Ruukki Forma nadaje fasadzie atrakcyjny wygląd,” mówi Sevela.
Połączenie konstrukcji ściennej i fasady oznacza także inne korzyści. Budynek dużo szybciej zabezpieczony był przed warunkami atmosferycznymi, gdyż nie trzeba było obawiać się potencjalnych uszkodzeń powierzchni elewacji przez np. maszyny budowlane. System fasadowy mógł zostać zamontowany na końcowym etapie robót.

Nowe, realne rozwiązania

Architekt zawsze szuka rozwiązań projektowych. Producenci komponentów budowlanych często trzymają się sztywno własnych produktów, nie szukając żadnych rozwiązań alternatywnych.

„Ruukki było aktywnym partnerem w projekcie, chętnym, by poszukiwać alternatywnych sposobów rozwiązania problemów detali architektonicznych. Kolejną zaletę stanowiło to, że przedstawiciele Ruukki przyjeżdżali bezpośrednio na budowę, by szukać rozwiązań. Najlepszy efekt końcowy osiąga się dzięki otwartej współpracy w dobrej atmosferze,” stwierdza Sevela.

Dusan Sevela docenia oczywiście aktywną postawę w zakresie obsługi klienta.

„Ruukki zawsze dostarczało informacje na temat istniejących możliwości i koncentrowało się na tym, w jaki sposób wybory klienta zamienić w realne rozwiązania. Dobrym przykładem może być wykonanie zaokrąglonych narożników obiektu zgodnie z planami, chociaż Ruukki nie posiadało odpowiednich produktów w swojej ofercie. Ruukki pomogło nam osiągnąć to, co sobie założyliśmy.”

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium