BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
11 lis 2014 / Ruukki /

Fasada szkoły w Finlandii zamienia promienie słoneczne na energię

W pomaturalnej szkole zawodowej Etelä-Kymenlaakso uczy się blisko 500 studentów. Najnowszy budynek kampusu zwany jest Skrzydłem A i został ukończony w 2014 roku. Stanął na miejscu wcześniejszego budynku, który rozebrano, gdyż nie nadawał się do dalszego użytkowania. Nowy, trzypiętrowy obiekt zaprojektowany został przez architekta Ulla Hovi. Są w nim sale konferencyjne i przestronne pomieszczenia do wspólnej pracy. Górna część szklanej fasady po południowej stronie budynku pokryta została fotowoltaicznymi kasetonami Liberta Solar, które zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną.

„To właśnie jest przyszłość, w którą chcemy inwestować. Chcemy dać przykład i wykorzystywać naturalne źródła energii odnawialnej. Liberta Solar to gotowy moduł, który wygląda jakby został specjalnie zaprojektowany dla tego budynku,” mówi Ilpo Kerttula, dyrektor ds. nieruchomości w wydziale edukacji regionu Kotka-Hamina.

 

Fasada szkoły w Finlandii zamienia promienie słoneczne na energię


Pomysł na elewację zdolną do gromadzenia energii pochodzi od zespołu projektowego, który obiecał, że wykorzysta źródła energii odnawialnej w projekcie nowego budynku.

Idealne rozwiązanie dla nowoczesnych projektów

Architekt Ulla Hovi uważa, że kasetony Liberta Solar są idealne dla niemal wszystkich projektów budowlanych, z wyjątkiem budynków drewnianych i renowacji starych obiektów.

„Znakomicie wpisują się w styl nowoczesnego projektowania. Zastosowanie kasetonów zależy od architektonicznego modelu budynku, umiejscowienia fasady i nasłonecznienia. Użycie Liberta Solar w elewacjach sprawia, że łatwiej jest zastosować zwykłe szklane panele w tych częściach fasady budynku, które pozostają w cieniu,” dodaje Ulla Hovi.

Ilpo Kerttula i Ulla Hovi są zgodni co do tego, że Liberta Solar nadaje się doskonale nie tylko dla obiektów użyteczności publicznej, ale także dla budynków handlowych, w których energia słoneczna może być wykorzystana w mechanicznych systemach wewnątrzbudynkowych.

„Zastosowanie kasetonów wskazuje na dbałość o środowisko. Czas zwrotu jest zawsze względny, ale przecież to nie o tym myślisz, gdy kupujesz drogi samochód. Choć w przypadku Liberta Solar jest to jednak rentowna inwestycja,” wyjaśnia Kerttula.

Kasetony słoneczne montowane na dachu są z reguły pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, gdy myślimy o energii słonecznej. Fasada nowego budynku w kampusie Hamina to zintegrowane rozwiązanie budynkowe. Patrząc na nie, nie można stwierdzić, gdzie kończy się szkło w elewacji, a gdzie zaczyna Liberta Solar.

Konstrukcja dostosowana do warunków stawianych przez słońce

Południowa fasada budynku jest lekko pochyła i została tak zaprojektowana, by najwięcej energii generować wiosną i jesienią.

Zintegrowanie kasetonów Liberta Solar z konstrukcją wymaga bardziej precyzyjnego projektu w porównaniu ze zwykłymi kasetonami ze szkła czy metalu. Połączenie kasetonów z pochyłą powierzchnią stanowiło najbardziej pracochłonną część projektu i jedyną, której Ulla Hovi nie był w stanie przewidzieć.

„Ogólnie jednak, projekt okazał się dużym sukcesem. Po tej pierwszej praktycznej próbie dużo łatwiej będzie już umieszczać kasetony Liberta Solar w projektach budynków,” obiecuje Ulla Hovi, dodając:

„Ten projekt pokazał znaczenie dobrego planowania z wyprzedzeniem. Wykwalifikowany kierownik budowy i dobra współpraca zespołowa stanowiły zasadnicze elementy, dzięki którym z powodzeniem osiągnęliśmy założone cele.”

W typowy pochmurny dzień na początku października fasada generuje około 7 kWh energii. Dążąc do budowy obiektów niskoenergetycznych i pasywnych, wszystkie źródła odnawialnej energii muszą być wykorzystane.

„Elewacja wytwarza zadziwiającą ilość energii nawet w pochmurne dni. Energia ta trafia do szkolnej sieci elektrycznej. Nawet najmniejsza ilość energii nie zostaje zmarnowana, gdyż klimatyzacja i oświetlenie nieustannie potrzebują prądu, nawet latem,” mówi Ilpo Kerttula.

Właściciel obiektu, Wydział Edukacji, jest zadowolony. Budynek nie tylko robi wrażenie, ale inwestycja w energię odnawialną dodaje też wartości nieruchomości.

„To jest przyszłość, zwłaszcza jeśli chcemy coś pozostawić naszym dzieciom,” podsumowuje Kerttula. „Poza energią słoneczną, wykorzystujemy też ciepło z ziemi. W naszej szkole uczymy inżynierii elektrycznej i budownictwa. To naturalne, że w praktyce stosujemy technologie pozyskiwania energii odnawialnej,” mówi Ilpo Kerttula. 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium