BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
2 lis 2015 / Daikin /

Innowacyjne zastosowanie Daikin ZEAS

Zachowanie świeżości składników oraz żywności ma decydujące znaczenie dla spółdzielni piekarskiej BÄKO West eG. Hurtownik BÄKO, obsługujący piekarzy i cukierników w całym regionie, musiał zapewniać bezpieczeństwo i niezawodność pracy swych systemów chłodzenia i mrożenia.

W związku z zakazem stosowania od stycznia 2015 czynnika chłodniczego R-22, kierownictwo BÄKO uznało, że nadeszła właściwa pora na dokonanie modernizacji do nowego systemu, który nie tylko spełniałby wymagania nowych regulacji prawnych, lecz także zapewniał redukcję nakładów na energię i konserwację.

Ingo Burmeister z BÄKO West wyjaśnia: “Chcieliśmy technologii, która długo nie wyjdzie z użycia, efektywnej energetycznie oraz sprawdzonej, o wysokiej niezawodności. Równocześnie poszukiwaliśmy rozwiązania minimalizującego bieżącą konserwację i koszty napraw wraz z obniżeniem naszych rachunków za energię.”

Rozwiązanie

Nowe rozwiązanie polega na zainstalowaniu sześciu jednostek Daikin ZEAS, które byłyby w stanie zapewnić wydajność chłodniczą 74 kW dla strefy żywności mrożonej, a dalszych sześć jednostek zapewniałoby wydajność chłodniczą 171 kW dla strefy żywności chłodzonej. Z tych 12 niezależnych jednostek ZEAS każda wymaga tylko 20 kg czynnika chłodniczego R-410A. Eliminuje to konieczność wykonywania kwartalnych testów, ponieważ każda  jednostka używa mniej niż 30 kg czynnika, określonych w przepisach jako wartość graniczna dla testowania. Skutkiem tego, koszty konserwacji nowego sprzętu firmy Daikin są znacznie niższe.

Inną  korzyścią tej nowej, zdecentralizowanej technologii ZEAS jest optymalna praca przy częściowych obciążeniach. Dzięki inwerterowemu systemowi sterowania jednostka jest szczególnie ekonomiczna podczas pracy przy częściowym obciążeniu, lecz nadal jest w stanie radzić sobie z obciążeniami szczytowymi. Podstawą dla ZEAS jest technologia VRV (Variable Refrigerant Volume = zmienna objętość czynnika chłodniczego). Zapewnia ona szeroki zakres temperatur pracy od -45°C do +10°C.

Istotną okolicznością dla spółdzielni był fakt, że nowy system mógł być zainstalowany bez przestojów dla prowadzonej działalności. Instalator i twórca systemu, firma Günter Malz GmbH & Co KG z Dortmundu, tak zaplanował projekt, że chłodzenie było zapewnione podczas całej operacji instalowania. Nowo zaizolowana hala wybierania i pakowania, w sąsiedztwie magazynu, była tymczasowo wykorzystywana jako strefa chłodnicza, a systemy chłodnicze w sektorze średniej temperatury chłodzenia były równolegle wyłączane, demontowane i odbudowywane. Strefa średniej temperatury chłodzenia wróciła do użytkowania zaledwie po pięciu tygodniach.

Kluczowym wyzwaniem było przemodelowanie istniejącej standardowej strefy chłodzenia w komorę zamrażalniczą. Oprócz ulepszenia izolacji, wybudowano nową podłogę z układem ogrzewania podłogowego, która musiała funkcjonować także jako podłoże nośne, przeznaczone do pracy przy dużych obciążeniach. Strefa mrożenia była dostępna do użytkowania po czterech tygodniach suszenia.
W czasie trwania tej fazy do mrożenia żywności wykorzystywane były wypożyczone kontenery.

“W przypadku tradycyjnego konfigurowania maszyn złożonej instalacji, skraplacz oraz inne części składowe muszą być specyfikowane, montowane, regulowane i testowane. Z drugiej strony jednostki ZEAS, prefabrykowane i przetestowane, są gotowe do instalacji po dostawie, więc ich użytkowanie można rozpocząć łatwo i szybko. Jednostki ZEAS są także mniejsze wymiarowo i charakteryzują się zdolnością do cichej pracy. Wysoka wolumetryczna wydajność chłodnicza czynnika chłodniczego R104A umożliwia stosowanie znacznie mniejszych przewodów rurowych czynnika chłodniczego, które są znacznie mniej kosztowne i mogą być znacznie szybciej instalowane niż rurociągi o większej średnicy, wymagane w przypadku innych powszechnie stosowanych czynników chłodniczych”, powiedział Christian Malz, dyrektor generalny Günter Malz GmbH & Co KG.   

Friedhelm Meyer, dyrektor zarządzający Cool Expert GmbH, dodał “Zamiast skomplikowanych, trudnych w użytkowaniu systemów sterowania, zdobyliśmy technologię instalacji zoptymalizowaną pod względem energetycznym, niezawodną i komercyjną .”

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium