BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
4 wrz 2015 / D+H /

Okna i klapy oddymiające

Okna lub klapy oddymiające to urządzenia zaprojektowane do usuwania poza budynek dymu i ciepła, powstałych na skutek pożaru.

Podczas pożaru mają się otworzyć i wyprowadzić poza budynek produkty spalania. Okna w zależności od sposobu wykonania mogą otwierać się na zewnątrz,do wewnątrz oraz przez dowolną krawędź. Okna mogą być wstawione nie tylko na najwyższej kondygnacji, ale również na niższych, w celu poprawienia skuteczności odprowadzania dymu i ciepła. Wyróżniamy klapy oddymiające jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, z wypełnieniem poliwęglanowym, lub akrylowym. Dostępne są w dowolnym kolorze. Klapy umieszcza się zawsze w stropie najwyższej kondygnacji.

Okna i klapy oddymiające

Okna oddymiające powinny zgodnie z PN-EN 12101-2, przejść proces certyfikacji jako cały zespół, czyli siłownik i okno muszą mieć certyfikat do stosowania w systemach oddymiania. Dla klap jest to od dawna proces oczywisty. Czasy, kiedy oknem oddymiającym mogło być każde okno, pod warunkiem, że zostało wyposażone w odpowiedni napęd z certyfikatem, dawno minęły. Od 1 września 2006 roku (kiedy zakończył się okres przejściowy dla Normy PN-EN 12101-2), przed wprowadzeniem klap dymowych i okien oddymiających do obrotu, należy przeprowadzić proces certyfikacji. Producent przy wprowadzaniu wyrobu na rynek UE, powinien oznakować go znakiem CE, po uzyskaniu certyfikatu zgodności w notyfikowanej jednostce certyfikującej i wystawieniu deklaracji zgodności. Wszystkie okna oddymiające muszą zatem posiadać odpowiednie dokumenty, w odniesieniu do normy PN-EN 12101-2. Jest to norma zharmonizowana, a więc przyjęta przez Polskę i obligatoryjna do stosowania zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych. Wyroby opisane w normie podlegają obowiązkowi znakowania znakiem CE. 

W związku z tym niedopuszczalne jest zastosowanie w systemach oddymiania istniejących okien wyposażonych w siłownik.

Okna i klapy oddymiające

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium