BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
29 paź 2014 / D+H /

Cirrus Pro – najbardziej czuły detektor na świecie

Firma D+H Polska wprowadziła do swojej oferty czujkę zasysającą Cirrus Pro do wczesnego wykrywania zagrożenia pożarowego. Jest to czujka konwencjonalna, przeznaczona do obiektów o trudnych warunkach środowiskowych takich jak: centra danych, serwerownie, muzea, magazyny, chłodnie, zakłady przemysłowe, stacje metra czy obiekty zabytkowe. Detektor charakteryzuje się dużą odpornością na fałszywe alarmy powodowane przez kurz, opary, skroplenia, wilgoć, przepływ powietrza czy zmiany temperaturowe.

W przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku czujek zasysających, Cirrus Pro nie jest urządzeniem optycznym. Jako podstawowe źródło detekcji wykorzystuje tzw. chmurę w komorze. Dzięki temu wywołanie zdarzenia alarmowego następuje po wykryciu niewielkich ilości widzialnego dymu.

Cirrus Pro najbardziej czuły detektor na świecie

Sposób działania

Czujka Cirrus Pro pobiera próbki powietrza z danego obszaru lub strefy pożarowej i pozwala na wykrycie cząstek będących produktami procesu spalania. Cząstki trafiają do urządzenia detekcyjnego za pośrednictwem wbudowanego urządzenia zasysającego, który stale pobiera powietrze z sieci monitorowanych rurek pomiarowych zawierających małe otwory zwane miejscami próbkowania. Po stwierdzeniu wzrostu stężenia cząstek dymu w powietrzu, informacja jest prezentowana w formie liczby alarmowej na wyświetlaczu detektora i na wyjściach alarmowych.

Cirrus Pro najbardziej czuły detektor na świecie

Komora Wilsona

Do detekcji cząstek submikroskopowych generowanych w stadium początkowym pożaru i w kolejnych jego etapach Cirrus Pro wykorzystuje zasadę działania komory Wilsona. Próbka powietrza z pomieszczenia chronionego trafia do czujki za pomocą wewnętrznej dmuchawy. Część próbki jest kierowana do nawilżacza, a jej nadmiar usuwany z układu.  Z nawilżacza, po osiągnięciu 100% wilgotności względnej, próbki dostają się do komory Wilsona. Tu poddawane są schłodzeniu, a następnie -  w wyniku szybkiej ekspansji próżniowej - dochodzi do kondensacji wody. W konsekwencji wytworzone termicznie cząstki powodują powstanie chmury, która zostaje następnie wykryta przez układ pomiarowy komory. Gęstość utworzonej chmury jest wprost proporcjonalna do liczby obecnych cząsteczek.

Wynikiem jest ciągły sygnał, który odpowiada stężeniu cząstek zanieczyszczenia. Sygnał ten służy do uaktywnienia etapowej sekwencji alarmowej o czterech poziomach.

Dane techniczne:

 Produkt  Czujka zasysająca Cirrus Pro 200
 Napięcie zasilania [VDC]  20-29
 Prąd w dozorze [mA]  340
 Prąd w alarmie [mA]  500
 Zakres temperatur [°C]  -10 do +50
 Waga [kg]  5
 Wymiary [S x W x G]  360 x 215 x 144
 Średnica rurki [mm]  19 do 25
 Długość rurki [m]  do 200
 Stopień ochrony  IP 30
Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium