BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
7 mar 2014 / Xella /

Jak zoptymalizować koszty inwestycji budowlanej? Najważniejsze planowanie

Doradcy Ytong Silka zapraszają architektów, projektantów, a także inwestorów instytucjonalnych oraz deweloperów na cykl prezentacji poświęconych optymalizacji efektywności inwestycji budowlanej. Prezentacje będą prowadzone w ramach całorocznych konferencji branżowych organizowanych przez Biotop Biuro Inżynierii Środowiska. Pierwsza prezentacja już 11.02 w Sopocie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Inwestycja budowlana, niezależnie od typu i charakteru obiektu, to złożony proces, w którym na finalny rachunek ekonomiczny wpływa wiele elementów. Znaczną część kosztów i nakładów można przewidzieć już na etapie planowania inwestycji. Na tym etapie podejmowanych jest bowiem szereg decyzji wpływających na ostateczny efekt projektu.

Jak zoptymalizować koszty inwestycji budowlanej

Podczas spotkań doradcy ds. inwestycji, przedstawią porównania dotyczące planowania inwestycji przy wykorzystaniu wybranych technologii wznoszenia ścian - Silka Tempo oraz Ytong Panel. Przewidziano dwadzieścia spotkań na terenie całej Polski. Pierwsze spotkania odbędą się już w lutym, a następne potrwają, aż do listopada br.
- Przy wyborze technologii należy przeanalizować jej wpływ na pozostałe elementy składowe i oddziaływanie zarówno w skali mikro, jak i makro całego budynku czy budowli – podkreśla Grzegorz Markiewicz, doradca ds. inwestycji.
Ważnym czynnikiem opłacalności jest czas, zwłaszcza, że koszty pośrednie i bezpośrednie w przedsięwzięciach inwestycyjnych rosną z roku na rok. Skrócenie czasu trwania budowy to realne oszczędności.
- Robiąc bilans zysków przy wykorzystaniu konkretnych materiałów wykonania stropów czy ścian, okaże się, że niektóre elementy są wprost mierzalne, jak np. w przypadku technologii Silka Tempo, gdzie czas wznoszenia ścian jest trzy razy krótszy, a ilość potrzebnej zaprawy klejowej ponad dwukrotnie mniejsza – mówi Grzegorz Markiewicz, doradca ds. inwestycji. Planując, warto mieć na uwadze, że główną wytyczną powinno być określenie jak najniższego kosztu wyprodukowania 1 m2 powierzchni użytkowej. 1 cm różnicy na grubość ściany działowej to zależnie od wielkości i rodzaju obiektu kilkadziesiąt dodatkowych m2. Zyski związane z uzyskaną powierzchnią, którą można sprzedać bądź wynająć, są niebagatelne i wpływają dodatnio na ostateczny bilans finansowy.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium