BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
8 wrz 2015 / KNAUF /

Akustyka w suchej zabudowie

Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród budowlanych są obligatoryjne do stosowania. Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadawalających warunkach. 

Akustyka w suchej zabudowie

Alternatywą dla standardowych ścian działowych wykonanych w technologii mokrej są obecnie lekkie ściany szkieletowe. Ich ciężar jest wielokrotnie mniejszy od ścian masywnych, jednak odpowiednia konstrukcja zapewnia podobny poziom izolacyjności akustycznej przegrody. W przypadku ścian systemowych firmy Knauf wysoką izolacyjność akustyczną uzyskujemy dzięki warstwowej budowie. Ich konstrukcja tworzy układ „masa – sprężyna - masa”, gdzie masami są płyty Knauf, a „sprężyną” wypełnienie, czyli powietrze lub wełna mineralna. „Wzbudzone” masy wyhamowuje sprężyna. W związku z tym, że wełna jest lepszą sprężyną, w ściankach szkieletowych Knauf zawsze ją stosujemy.

Czynniki mające znaczący wpływ na poziom izolacyjności akustycznej takich przegród to

1. Rodzaj zastosowanej okładziny

W ofercie firmy Knauf znajduje się wiele rodzajów płyt gipsowo-kartonowych, w tym również płyty, które wykazują wysokie właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej. Są to:

Płyta Knauf Diamant -  jest to specjalna twarda płyta gipsowo-kartonowa, która oprócz wysokiej wytrzymałości na uderzenia pozwala również uzyskać bardzo dobre wyniki w zakresie izolacyjności akustycznej ścian działowych.

Płyta Knauf Piano – płyta ta dzięki specjalnej recepturze i szczególnej strukturze kryształów zapewnia bardzo dobry poziom izolacyjności akustycznej przy małym ciężarze – ok. 10,5kg/m2

Płyta Silentboard - systemy z zastosowaniem płyty Silentboard pozwalają uzyskać izolacyjność akustyczną przegrody na poziomie nawet do 71dB.

 2. Typ konstrukcji szkieletu – oprócz standardowych profili CW, Knauf posiada w swojej ofercie również specjalne profile MW, standardowo o szerokości 50, 75 oraz 100 mm. Zastosowanie ich w systemach ścian szkieletowych Knauf pozwala podnieść izolacyjność akustyczną przegrody o dodatkowe 2dB.

 3. Izolacja wewnętrzna – rodzaj wełny mineralnej

 4. Sposób mocowania pokrycia – np. tzw. mocowanie płyt w systemie odprężnym, które w stosunku do tradycyjnego mocowania płyt gipsowo-kartonowych wkrętami podnosi poziom izolacyjności akustycznej o ok. 2 dB.

 Systemy suchej zabudowy z wykorzystaniem płyt Knauf mają uniwersalne zastosowanie zarówno w nowym budownictwie przy montażu ścian działowych, sufitów podwieszanych, przedścianek oraz ścian międzymieszkaniowych, jak również w modernizacji budynków istniejących np. w pomieszczeniach prób muzycznych, studiach nagrań, maszynowniach oraz w tworzeniu zamkniętych systemów izolacyjności akustycznej.

Akustyka w suchej zabudowie

Ścianki działowe w nowym budownictwie np. w hotelach pozwalają na stworzenie komfortowych warunków dla gości. Wykorzystując systemy suchej zabudowy możemy również poprawić izolacyjność akustyczną ścian istniejących i pozbyć się uciążliwego hałasu pochodzącego od sąsiadów.

 Pochłanianie dźwięków

Kolejnym istotnym aspektem akustyki budowlanej jest pochłanianie dźwięków. Problem połączenia wymagań dotyczących akustyki wnętrza z jego indywidualną formą architektoniczną udaje się rozwiązać coraz łatwiej, stosując nowoczesne systemy dźwiękochłonne Knauf.
Zadaniem systemów akustycznych jest redukcja hałasu odbitego w stosunku do hałasu dochodzącego do powierzchni ściany czy też sufitu. Jest to łatwe dzięki zastosowaniu perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik®. Płyty te można stosować zarówno w systemach ściennych jak i sufitowych, a o niezawodności tych systemów świadczy wiele zrealizowanych do tej pory w Polsce obiektów.

Płyty Cleaneo mają wiele różnych układów perforacji, może ona być uporządkowana lub rozrzucona, kwadratowa lub okrągła. Od wzoru perforacji zależy procentowy udział otworów, a co za tym idzie – współczynnik pochłaniania dźwięku.

Płyty Knauf Cleaneo Akustik® gwarantują maksymalne wartości współczynnika pochłaniania dźwięków - od 0,4 do 0,9. Różnorodność systemów umożliwia wykonanie sufitu z podkreślonymi podziałami, widocznymi fugami lub fryzami (płyta Cleaneo Akustik® i Cleaneo Akustik® FF), jak również z perforacją ciągłą na całej powierzchni, bez podziałów i fug – stosując nową płytę Knauf Cleaneo Akustik® Linear. Sufity akustyczne z płyt perforowanych wykonuje się z płyt wielkoformatowych. Montowane są one do standardowych konstrukcji przewidzianych dla płyt gipsowo-kartonowych. Systemy akustyczne Knauf są bardzo dobrym rozwiązaniem do zastosowania w różnorodnych obiektach użyteczności publicznej. Ich właściwości doskonale możemy odczuć np. w pubach, kawiarniach czy restauracjach, gdzie bardzo ważne jest, aby dźwięki dochodzące z sąsiednich stolików zostały maksymalnie wytłumione. Sufity te można montować zarówno w małych pomieszczeniach biurowych lub mieszkalnych, jak i w dużych salach, aulach, audytoriach, pomieszczeniach dworcowych, szpitalach, bibliotekach, szkołach, biurach, pomieszczeniach produkcyjnych, handlowych lub wypoczynkowych (np. w kręgielniach) i wielu innych.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium