BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
16 cze 2015 / PLGBC /

Smartdom z Vision BMS

10 czerwca firma APA Innovative, członek PLGBC, wraz z prywatnym inwestorem pokazała, jak w praktyce działa i wygląda smartdom. Budynek to zmodernizowany „sześcian” z lat 60 ubiegłego wieku. Po kapitalnym remoncie i wymianie wszystkich instalacji wyposażono go w system Vision BMS. Prezes firmy APA Innovative – producenta systemu – przekonuje, że niedługo podobnie będą funkcjonowały wszystkie domy w Polsce.

Firma APA Innovative wraz z mieszkańcami smartdomu na warszawskiej Sadybie pokazała, jak funkcjonuje inteligentny budynek mieszkalny. Typowy dom, w kształcie sześcianu z lat 60 ubiegłego wieku, został zmodernizowany od strony architektonicznej i technologicznej.

Smartdom z Vision BMS

– Jest to przykład tego, jak ze starego budynku można stworzyć nowoczesną, inteligentną przestrzeń mieszkalną. Już niedługo, tak właśnie będą funkcjonowały wszystkie domy w Polsce – przekonuje prezes firmy APA Innovative, Artur Pollak.

Technologiczne zaplecze
W smartdomu zainstalowano system Vision BMS, działający w oparciu o ideę Open Mind. Działa jak centralny układ nerwowy – mózg, który zawiaduje wszystkimi systemami obiektu od kamer, monitoringu mediów poprzez ogrzewanie, sterowanie roletami czy oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, integrując wszystkie instalacje. W budynku zainstalowano centralny komputer (sprzęt APA Innovative), który za pomocą stałych łączy komunikuje się z panelem sterującym zamontowanym w jednej ze ścian. Budynek zarządzany jest także zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonach komórkowych wszystkich członków rodziny, w tym 8-letniego dziecka. Podobnie system działa na tabletach oraz przez www.

Inteligentny dom – oryginalne wnętrze
Smartdom należy Elżbiety Kuźniackiej – dekoratorki wnętrz i producentki popularnych programów wnętrzarskich, oraz architekta Przemka Lisieckiego. Para zajmującej się designem i architekturą. Oboje śledzą rynkowe nowinki dlatego zdecydowali się na smartdom i instalację sytemu Vision BMS.
Inteligentny dom to też miejsce pracy i showroom. „Czasami zapraszamy tu klientów, aby czerpali z naszych pomysłów i znajdywali inspiracje dla siebie.” – podkreśla Przemek Lisiecki. Styl w jakim zaprojektowano wnętrza jest bardzo indywidualny, chociaż inspirowany industrialnymi, nowoczesnymi oraz loftowymi rozwiązaniami. Ciekawie wykorzystuje zastaną przestrzeń i budownictwo lat 60.

Smartdom z Vision BMS

Jak to działa na co dzień?
– Zdecydowanie w smartdomu żyje się bardziej komfortowo niż w tradycyjnym domu – przekonuje Elżbieta Kuźniacka, i dodaje: – Mamy większą kontrolę nad budynkiem. Strujemy oświetleniem, ogrzewaniem z dowolnego miejsca w domu, a nawet poza nim. Monitorujemy faktyczne zużycie prądu, wody. Jest wiele codziennych sytuacji, w których intuicyjnie korzystamy z funkcjonalności Vision BMS. Najbardziej jednak cenię sobie to rozwiązanie w sytuacjach, gdy zapominam uruchomić alarm, a jestem daleko od domu. Wówczas sprawdzam przez telefon czy okna oraz brama są zamknięte, czy nikt nieznajomy nie kręci się wokół domu i zdalnie uruchamiam alarm.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium