BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
5 maj 2015 / PLGBC /

Armstrong realizuje pionierski program recyklingu sufitów

Wraz z rozwojem idei zrównoważonego budownictwa producenci materiałów budowlanych wprowadzają zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Firma Armstrong, światowy lider segmentu sufitów podwieszanych, jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych. Działania prowadzone są także w Polsce. W sumie od początku realizacji programu powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt.

We współczesnym budownictwie sufity podwieszane stały się kluczowym elementem wykończenia wnętrz. Inwestorzy i architekci wybierają je nie tylko ze względu na możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki wnętrz, ale także funkcjonalność – sufit podwieszany pozwala ukryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. W ostatnim czasie jednak na znaczeniu zyskują także kwestie ekologiczne. Coraz większy nacisk kładzie się na materiały, które wpisują się w ideę tzw. budownictwa zrównoważonego. Inwestorzy wybierają rozwiązania producentów dbających o środowisko.

Nowatorskim na skalę światową, a prowadzonym już także w Polsce jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania prowadzone są od 1999 r. Początkowo były realizowany głównie w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dzisiejszego dnia powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. – To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które nie trafiły na składowiska odpadów – podkreśla Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

Z możliwości bezkosztowego przekazania starych płyt do recyklingu coraz bardziej świadomie korzystają deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. W chwili obecnej wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację. Sufity będące na wyposażeniu obiektów dzięki programowi Armstrong nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna, dba o poszanowanie środowiska, ale ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

W tym roku Armstrong po raz pierwszy przeprowadził takie przedsięwzięcie w Polsce. Miało to miejsce w biurach w Warszawskim Centrum Finansowym. Dwa pozostałe projekty recyklingu w Polsce objęły biura w warszawskim budynku International Business Center oraz biurowiec firmy Intel w Gdańsku.

Program recyklingu oraz ekologiczna produkcja na jaką od dawna stawia Armstrong mają szczególne znaczenie dla inwestorów nowych lub modernizowanych obiektów, gdyż pozwalają uzyskać wyższą ocenę w systemach certyfikacji LEED i BREEAM.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium