BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
1 lut 2015 / Rockwool /

Kolejne przykłady domów efektywnych energetycznie i ekonomicznie

Domy budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa nie muszą być nieatrakcyjne z wyglądu czy bardzo drogie. Doskonale pokazują to nagrodzone projekty prac w III edycji konkursu Multi EKO Dom, przeprowadzanego w ramach ogólnopolskiej kampanii Szóste paliwo przez ROCKWOOL Polska. Zwycięskie prace łączą w sobie rozwiązania ekologiczne z ciekawą formą oraz niebanalnym skojarzeniem tradycji z nowoczesnością.

W III edycji konkursu Multi EKO Dom, podobnie jak w poprzednich edycjach, zadaniem uczestników, było zaprojektowanie domu jednorodzinnego, łączącego maksymalną efektywność energetyczną, jasno uzasadnioną opłacalnością proponowanych rozwiązań, w porównaniu do domów spełniających minimalne wymagania określone w przepisach. Projekt musiał się także wyróżniać niebanalną estetyką oraz zapewniać mieszkańcom funkcjonalność i wygodę użytkowania. Innymi słowy projekt ma być potencjalnie realnym domem, na którego będzie stać przysłowiowego Kowalskiego. Zadanie okazało się bardzo trudne – spośród nadesłanych prac ogromną większość stanowiły prace grupowe. Projekty konkursowe charakteryzowały się wysokim poziomem oraz przedstawiały oryginalne i ciekawe rozwiązania. Jednak Jury nie zdecydowało się na przyznanie I nagrody. Natomiast aż trzy prace otrzymały równoważne II miejsca. Przyznano także dwa wyróżnienia.

II miejsce zajęły dwie grupy studentów z Politechniki Wrocławskiej oraz grupa z Politechniki Lubelskiej.
Anna Stachi, Tomasz Jackiewicz oraz Adam Warchoł z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej w swoim projekcie, który nazwali CORE HOUSE, postawili na dużą liczbę i różnorodność rozwiązań ekologicznych. – W pracy przedstawiono schematy wykorzystania energii odnawialnej i różnych rozwiązań prośrodowiskowych. Pokazano także ciekawe zastosowanie sterowania termicznego/cieplnego w domu. Dodatkowo w projekcie wykorzystano niekonwencjonalny układ przestrzenny, łączący harmonijnie nowoczesną formę z tradycją – ocienia prof. Dariusz Gawin, przewodniczący Jury.

Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej – Magdalena Cybula oraz Małgorzata Walczak – postawiły na projekt mocno nawiązujący do dawnej tradycji zagrodowej i krajobrazu kulturowego. – Autorki pracy włożyły bardzo dużo staranności w przygotowanie projektu, o czym świadczą m.in. jakość wykonania projektu technicznego, wnikliwość rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych oraz rozwiązań materiałowych. Nowoczesny projekt został świetnie wpasowany w tradycyjne otoczenie – podkreśla Piotr Pawlak, przedstawiciel organizatora, jednocześnie członek Jury.

Natomiast grupa studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Piotr Kaczyński, Ewa Banach i Maja Cichocka – swój projekt oparli o prostą, nowoczesną i minimalistyczną bryłę. – W swoim projekcie studenci pokazali funkcjonalne rozwiązania, w harmonijny sposób łączące technologie tradycyjne (naturalne) z nowoczesnymi rozwiązaniami mechanicznymi. Dużą zaletą tej pracy było także wykorzystanie gospodarki wodnej w obszarze efektywności energetycznej – chwali prof. Gawin.

W konkursie wyróżnienie otrzymała także Katarzyna Kołodziejska z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz Michał Sapko i Patrycja Stołtny z Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej.

W skład Jury, podobnie jak w poprzednich edycjach, weszli przedstawiciele świata nauki, mediów i rynku budowlanego. Obok przewodniczącego Jury prof. dr hab. inż. Dariusza Gawina, Dziekana Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, w skład Jury weszli: dr inż. arch. Anna Bać z Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Wangin – redaktor naczelna miesięcznika „Ładny Dom”, arch. Artur Wójciak z Grupy Archipelag oraz Piotr Pawlak – kierownik Działu Doradztwa Technicznego i ekspert z zakresu efektywności energetycznej z ROCKWOOL Polska.

Patronat nad konkursem sprawowały Ładny Dom, Architektura i Biznes oraz bryla.pl

Była to już trzecia edycja konkursu Multi EKO Dom, który jest elementem szerokiej kampanii ogólnopolskiej „Szóste paliwo”, realizowanej przez ROCKWOOL Polska od wielu lat. Kampania ma na celu edukację społeczeństwa i promocję efektywności energetycznej budynków, w szczególności zwrócenie uwagi inwestorów indywidualnych na korzyści płynące z oszczędzania energii w budownictwie jednorodzinnym.

Konkurs skierowany jest do studentów architektury i budownictwa, inżynierii środowiskowej i pokrewnych (I, II-ego stopnia) wyższych uczelni w Polsce. Celem konkursu jest pomoc przyszłym architektom w wejściu na rynek oraz promocja nowoczesnego podejścia do projektowania budynków – energooszczędne, opłacalne ekonomicznie rozwiązania przy jednoczesnej dbałości o estetykę i zachowaniu walorów architektonicznych projektu. Budynki jednorodzinne to najczęściej budowane obecnie obiekty, dlatego wybrano je na temat konkursu. Są stosunkowo łatwe do zaprojektowania przez młodych adeptów architektury. Dodatkowo pełnią podwójną funkcję edukacyjną – zaprojektowane domy pokazują architektom, w którą stronę powinno iść projektowanie budynków jednorodzinnych, natomiast inwestorom indywidualnym, że mogą oczekiwać projektów efektywnych, ekonomicznych i estetycznych. Jest to szczególnie istotne w kontekście obowiązywania nowych Warunków Technicznych oraz w związku z rosnącym zrozumieniem społeczeństwa naszego kraju dla kwestii związanych z efektywnością energetyczną

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium