BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
10 sie 2015 / Rockwool /

Na zewnątrz żar, w środku komfortowa temperatura

Dopiero rozpoczęło się lato, a już doświadczyliśmy kilku upalnych dni. W gorące dni najszybciej nagrzewa się poddasze, na którym potrafi być jak w saunie. Co możemy zrobić, żeby temu zapobiec i utrzymać w domu komfortową temperaturę? Okazuje się, że istnieje prostsze, tańsze i bardziej popularne rozwiązanie niż klimatyzacja. Odpowiedzią na żar z nieba może być izolacja termiczna poddasza, która zabezpieczy dach przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Nieprzypadkowo kolektory słoneczne w budynkach montuje się najczęściej na dachu – ze względu na intensywne wystawienie na działanie słońca oraz stosunkowo cienkie pokrycie jest to jedna z najszybciej nagrzewających się przegród w domu. Latem mocno nagrzany dach szybko oddaje ciepło do wnętrza domu, dlatego zwłaszcza w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu można czuć się jak w saunie.

Proste antidotum – ochłodzenie przez docieplenie

Chociaż wydaje się to absurdalnym pomysłem, ale właśnie dzięki odpowiedniemu dociepleniu poddasza zapewnimy sobie dłużej przyjemny chłód w domu nawet podczas największych upałów. Docieplenie, czyli izolacja termiczna, latem utrudnia przenikanie ciepła do wnętrza domu, pozwalając dłużej utrzymać optymalną temperaturę na poddaszu oraz w pozostałych pomieszczeniach w domu. – Warto pamiętać, że  przegrzany dach powoduje problemy z upałem wewnątrz domu nie tylko na poddaszu, ale także na pozostałych kondygnacjach. Choć gorące powietrze przemieszcza się do góry, to jednak cyrkuluje, sprawiając, że temperatura powietrza w całym domu jest daleka od optymalnej. Gorzej jest w domach parterowych, tam nie można ukryć się przed upałem na niższej kondygnacji.

Dlatego warto podjąć prosty krok – wykonać izolację termiczną poddasza lub dachu nad parterem w domach jednokondygnacyjnych, aby cieszyć się komfortem termicznym w całym domu, o każdej porze roku. Ocieplenie o odpowiedniej grubości zimą zapobiega bowiem utratom ciepła i pomaga znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie – tłumaczy Piotr Pawlak, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego ROCKWOOL.

Wybór na lata

Prawidłowo wykonana izolacja, przy użyciu dobrych jakościowo materiałów o odpowiedniej gęstości to rozwiązanie, które przez lata zagwarantuje nam optymalną temperaturę w domu, bez względu na porę roku. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również opóźniamy nagrzewanie się powietrza wewnątrz w trakcie lata. Dobrze zamontowana izolacja powinna być przede wszystkim szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dzięki zastosowaniu produktów o dużej gęstości ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także ochrania drewniane elementy konstrukcyjne przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Właśnie te cechy posiada wełna skalna, która obok najwyższej odporności na ogień, trwałości i sprężystości, poprawia również komfort akustyczny pomieszczenia na poddaszu.

Nie zapominajmy też, że kiedy temperatura na zewnątrz przekracza poziom uznawany za komfortowy, otwarcie okien nie pomoże. Cieplejsze powietrze z zewnątrz łatwiej dostanie się do wnętrza domu zwiększając temperaturę wewnątrz. A więc aby bez klimatyzacji jak najdłużej utrzymać komfortowo niską temperaturę w domu zastosujmy dobrą izolację poddasza, a okna otwierajmy tylko wtedy, kiedy czujemy, że powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, niż wewnątrz. Rano, wieczorem i nocą. W ten prosty sposób nocą wychłodzimy wnętrze domu i dzięki izolacji, utrzymamy komfortową temperaturę w ciągu dnia. – mówi Piotr Pawlak.

Na poprawę izolacyjności dachu można zdecydować się jeszcze w trakcie budowy bądź podczas termomodernizacji domu – nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o komfort termiczny w domu. Ocieplenie dachu można wykonywać o każdej porze roku. Montaż izolacji wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami – szybko zwrócą się one w postaci optymalnej temperatury przez cały rok, oraz bardziej wymiernie w postaci niższych rachunków za ogrzewanie zimą.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium