BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
9 lip 2015 / Rockwool /

Pięć sposobów na oszczędności przy budowie domu

Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie wieloletnich marzeń. Czasami jednak proces budowlany i koszty z nim związane mogą skutecznie pozbawić nas tej radości. Co zrobić, żeby budowa przebiegała sprawnie, bez zastojów, a nam udało się dokończyć cały proces bez konieczności maksymalnego zadłużenia się? Eksperci firmy ROCKWOOL, lidera w produkcji skalnej wełny, podpowiadają pięć skutecznych sposobów na oszczędności przy budowie własnego domu.

Planując budowę domu o oszczędnościach, jakie możemy osiągnąć podczas całego procesu powinniśmy pomyśleć już na bardzo wczesnym etapie – pozwoli to nam podejść do całej inwestycji  w sposób kompleksowy i dokładne zaplanować budżet, który będzie nam niezbędny do jej ukończenia. To właśnie staranne oszacowanie, jakie będą rzeczywiste koszty budowy i rozsądne zaplanowanie oszczędności na poszczególnych etapach pozwolą na zamknięcie całego budżetu w rozsądnych ramach i uchronią przed opóźnieniami czy przestojami w pracach.

Wybierz prosty i funkcjonalny projekt domu

Oczywiście kwestia stylu jest sprawą bardzo indywidualną, ale już na bardzo wstępnym etapie wybierania projektu warto zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy skomplikowanego dachu z dużą liczbą załamań? Lub czy koniecznie zależy nam na awangardowej, lecz kosztownej w realizacji bryle budynku? Rzeczywiście - dom budujemy na długie lata i powinien on odpowiadać estetycznie naszym upodobaniom, powinniśmy jednak pamiętać, że im prostsza bryła budynku i dach - tym tańsza budowa. Powinniśmy także myśleć przyszłościowo – skoro skomplikowane rozwiązania generują znaczące dodatkowe koszty w trakcie budowy, podobnie będzie z ich konserwacją czy też wszelkimi naprawami. Dlatego warto postawić na prostą bryłę budynku oraz tradycyjny dach dwuspadowy. Oszczędności poczynione na tym etapie pozwolą nam np. na większe szaleństwo przy wykończeniu wnętrz, doborze ozdobnych elementów elewacji, czy aranżacji terenu dookoła domu.

Dopasuj wielkość domu do swoich potrzeb

Wybierając dany projekt warto też zastanowić się, jakie faktycznie potrzeby lokalowe ma nasza rodzina, lub jakie może mieć w najbliższej przyszłości. Powinniśmy zastanowić się, jakie potrzeby mają domownicy i dostosować do nich podział i liczbę pomieszczeń w domu. Wciąż często przy budowie domu decydujemy się na duże projekty, które nijak mają się do naszych potrzeb. Powinniśmy pamiętać, że dodatkowa powierzchnia wiąże się z większymi kosztami na etapie budowy, a także w przyszłości w związku ze zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie. Zatem po co podwójnie przepłacać i dodatkowo wydłużać cały proces budowy -  wystarczy wybrać optymalną dla liczby domowników liczbę pokoi i metraż projektu – nie zapominając jednak o pomieszczeniach pomocniczych bardziej potrzebnych w domu niż w mieszkaniu.

Zaplanuj ogrzewanie i przyszłe wydatki

Podczas budowy domu podejmujemy decyzje, które wpływają nie tylko na bieżący budżet inwestycji, ale także determinują koszty związane z utrzymaniem domu w przyszłości. Ogrzewanie domu to jeden z głównych kosztów, jakie ponoszą właściciele domów jednorodzinnych. Na etapie domu czeka nas ważna decyzja – jaki wybrać kocioł (na gaz, czy na węgiel), jakiej mocy itp. Powinniśmy kierować się tutaj nie tyle chwilową oszczędnością, a raczej spojrzeć na kwestię w dłuższym terminie. Bo to, co teraz może być tańsze w perspektywie kilku lat może się okazać dużo droższe. Do kwestii związanych z komfortem termicznym w domu powinniśmy także podejść w sposób systemowy. Jeżeli wybierzemy odpowiednią termoizolację oraz np. efektywne energetycznie okna, będziemy potrzebowali znacznie mniej ciepła do ogrzania budynku – będzie to zatem generowało duże oszczędności w przyszłych latach. Oczywiście, nie zawsze wszelkie wybory są możliwe – w danej lokalizacji może brakować mediów lub mogą występować ograniczenia lokalne planów miejscowych – należy to starannie zbadać przed podjęciem ostatecznych decyzji.

Na tym etapie bardzo pomocnym narzędziem może okazać się kalkulator OptiHouse udostępniany przez firmę ROCKWOOL. OptiHouse jest programem dedykowanym dla indywidualnego inwestora, zainteresowanego relacjami pomiędzy jakością energetyczną domu a kosztami poniesionymi na jej osiągnięcie oraz na ogrzewanie w okresie użytkowania budynku. Unikalną cechą jest – oprócz analizy energetycznej – połączenie jej z symulacją finansową inwestycji. W ten sposób inwestor otrzymuję informacje o najbardziej interesujących go zagadnieniach – możliwych do wygenerowania oszczędności pieniędzy w czasie. Dostępne są opcje wyboru finansowania budowy kredytem oraz gotówką, co zasadniczo wpływa na otrzymywane wyniki optymalizacji energetycznej budynku. - Od lat radzimy inwestorom indywidualnym sprawdzoną metodę – dostosowanie domu do tzw. Standardu ROCKWOOL. Podpowiadamy takie grubości ocieplenia, które pomagają obniżyć zużycie energii i jednocześnie „zwracają się” w przeciągu kilku lat. Dzięki kalkulatorom jak OptiHouse, inwestorzy sami mogą konkretnie sprawdzić, ile zaoszczędzą w swoim przyszłym domu. Nie sztuką jest przepłacić za zaawansowane instalacje grzewcze. Sztuką jest zainwestowanie tam, gdzie się to faktycznie opłaci  - tłumaczy Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska.

Nie oszczędzaj na materiałach budowlanych

Często popełnianym błędem, szczególnie gdy wydatki na budowę zaczynają przekraczać zaplanowany budżet, jest oszczędzanie na materiałach budowlanych. Jest to jednak tylko pozorna oszczędność – materiały tanie, od nieznanych producentów najczęściej są produktami o wątpliwej jakości, które bardzo szybko trzeba będzie zastąpić nowymi podczas kosztownego remontu. Warto stawiać na renomowanych i uznanych w branży producentów – mamy wówczas pewność, że zastosowane materiały będą nam służyły przez długie lata i będą spełniały prawidłowo swoje funkcje.

Wybierz sprawdzoną ekipę wykonawczą

Kolejnym obszarem, w którym często szukamy oszczędności jest wybór najtańszej ekipy budowlanej. To znowu tylko chwilowa oszczędność, która może się zwrócić przeciwko nam szybciej niż sądzimy. Ekipy początkowo z pozoru znacznie tańsze od pozostałych mogą próbować wyrównać sobie koszty doliczając dodatkowe koszty w trakcie prowadzenia prac. W rezultacie mogą okazać się znacznie kosztowniejsi niż sprawdzona i polecana przez rodzinę i znajomych brygada. Pamiętajmy też, że o jakości budynku decydują nie tylko materiały budowlane, ale także prawidłowo przeprowadzone prace. Dlatego w dłuższej perspektywie jest to obszar, na którym nie warto oszczędzać – polegajmy na sprawdzonych firmach, po których wiemy czego się spodziewać.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium