BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
20 kwi 2015 / Rockwool /

Odizoluj się od hałasów w swoim domu!

Planując budowę domu bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników. Dlatego łatwo jest coś przeoczyć – szczególnie taki problem, którego nie widać, jak hałas. Lekarze ostrzegają - przebywanie w ciągłym hałasie jest szkodliwe dla zdrowia. Niestety nasze domy i mieszkania mogą wcale nie być oazą ciszy i spokoju, jeżeli sami nie zadbamy o to już na etapie projektu.

Komfort akustyczny = zdrowie

Dźwięki, które codziennie do nas docierają oddziałują w dużym stopniu nie tylko na nasz nastrój czy samopoczucie, ale mają też znaczący wpływ na nasze zdrowie. Przy długotrwałym przebywaniu w hałasie o natężeniu na poziomie 60-75 dB (norma akustyczna w polskich miastach) w naszych ciałach następują stopniowe zaburzenia w postaci niezauważalnych zmian pracy serca, nieuzasadnionych skoków ciśnienia czy przyspieszonego rytmu oddychania. Długotrwały hałas to zagrożenie, którego skutków nie widać od razu, jednak ignorowane może spowodować przewlekłe problemy ze zdrowiem, które można wymieniać bez końca: problemy ze snem, poczucie zmęczenia, apatia połączona z agresją, nerwice.

Odizoluj się od problem

Niestety w domach także jesteśmy narażeni na hałas – nie tylko ten dochodzący z zewnątrz, ale także, a może w szczególności, ten z wewnątrz. Pozostali domownicy oglądając telewizję, sprzątając, bawiąc się czy słuchając muzyki w sąsiednich pomieszczeniach mogą skutecznie ograniczyć nasze poczucie komfortu akustycznego i uniemożliwić nam zasłużony odpoczynek po długim dniu. Jak pokazują badania, w budownictwie mieszkaniowym pojawił się nowy, silny i bardzo uciążliwy, niskoczęstotliwościowy dźwięk bytowy, pochodzący od systemów audio-video, kin domowych, czy też sprzętu AGD. Hałas zza ściany czy z pomieszczeń nad nami jest dziś uważany za najbardziej uciążliwy hałas w budynkach mieszkalnych. Dlatego przy budowie domu warto pomyśleć nie tylko o izolacji termicznej, ale także akustycznej.

Wełna skalna ROCKWOOL, powszechnie kojarzona z izolacją termiczną sprawdza się także świetnie jako produkt do izolacji akustycznej. Dzięki dużej gęstości wełna skalna idealnie pochłania i reguluje dźwięki. Odpowiednio zastosowana wełna skalna w takich przegrodach jak ściana działowe czy poddasze pozwala odizolować się od hałasu z zewnątrz jak i wewnątrz. – Warto pamiętać o dwóch kwestiach dotyczących komfortu akustycznego w domu. Odpowiednia, kompleksowa izolacja akustyczna powinna z jednej strony zminimalizować przedostawanie się dźwięków pomiędzy ścianami pomieszczeń, a z drugiej  pochłaniać dźwięki „uderzeniowe”, przedostające się przez sufit. Stosując materiały o dużej gęstości, takie jak wełna skalna, i dbając o odpowiednie wykonanie prac możemy sobie zapewnić dom wolny od niepożądanych hałasów. Jest to szczególnie istotne, gdy przez ścianę sąsiadują ze sobą pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, np. pokój małego dziecka i gabinet. Jeżeli zastosujemy odpowiednie rozwiązania akustyczne mamy  pewność, że  hałas nie przeszkodzi nam w pracy – podkreśla Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL Polska.

Nowoczesne budownictwo w służbie mieszkańcom

Problem hałasu, chociaż jeszcze słabo rozpowszechniony w świadomości społecznej w Polsce, został już dostrzeżony przez przemysł budowlany, który proponuje nowoczesne rozwiązania pozwalające nam na przeciwdziałanie skutkom hałasu. Podstawowym parametrem charakteryzującym właściwości dźwiękochłonne wyrobów budowlanych jest pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku, który przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 1. Wartość 1 oznacza, że dźwięk został w całości pochłonięty, zaś 0, że nastąpiło całkowite odbicie. Najnowsze rozwiązania stosowane do izolacji akustycznej gwarantują najwyższą klasę pochłaniania dźwięku. Oznacza to, że hałas dochodzący z zewnątrz pomieszczenia zostanie pochłonięty i nie przeszkodzi domownikom w zasłużonym odpoczynku.

Oddziaływanie hałasu na nasz organizm jest problemem coraz częściej badanym przez grupy naukowców na całym świecie, którzy wskazują, że możemy uznawać go jako zanieczyszczenie wpływające na zdrowie na równi z np. zanieczyszczeniem powietrza. Badania prowadzone przez dr. Larsa Jarupa z Imperial College London dowiodły, że hałas przekraczający 35 decybeli może zwiększać ciśnienie krwi. W tej kategorii szkodliwości mieści się przejeżdżający pod oknem samochód, głośna rozmowa za ścianą i chrapiący partner. Powinniśmy zatem zadbać aby chociaż w zaciszu własnego domu zagwarantować sobie komfort akustyczny i dać organizmowi szansę na regenerację.

Hałas jest nie tylko uciążliwy, ale i szkodliwy dla zdrowia. Dlatego warto zastosować metodę „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i już na etapie projektowania zaplanować izolację akustyczną przy wykorzystaniu najwyższej jakości produktów o najwyższej klasie pochłaniania dźwięków.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium