BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
9 cze 2015 / Rittal /

Centrum danych w rekordowym czasie

Universal-Investment jest jednym z odnoszących największe sukcesy niemieckich towarzystw kapitałowych. Dynamiczny rozwój sprawił, że spółka w latach 2005 i 2010 przeprowadzała się do coraz większych biur. W roku 2013 rozpoczęło się planowanie następnej przeprowadzki, tym razem wynajęto powierzchnię 10 000 metrów kwadratowych łącznie. Jedno z wyzwań polegało na tym, że we Frankfurcie planowane było nowe centrum danych, które miało pokrywać zapotrzebowanie na zasoby IT w nadchodzących latach.

Pierwotny projekt przewidywał indywidualne zlecanie wszystkich komponentów centrum danych wyspecjalizowanym firmom. Jednak przydzielenie klimatyzacji, szaf IT i zasilania elektrycznego powoduje automatycznie zwiększenie kosztów projektowania i proces intensywnych uzgodnień między wykonawcami. W tym projekcie nie było pewności, czy zostanie dotrzymany termin wprowadzenia się latem 2014 r.

Świadectwo zgodności dla Rittal RiMatrix S

Ciekawa alternatywa pojawiła się w końcu wraz z modułowym centrum danych RiMatrix S firmy Rittal. Klienci otrzymują w tym przypadku pod tylko jednym numerem katalogowym kompletne i skonfigurowane centrum danych wraz ze stelażami IT, klimatyzacją, rozdziałem mocy oraz oprogramowaniem do monitoringu i zarządzania IT. Centrum danych może znajdować zastosowanie jako samodzielna, zewnętrzna struktura w formie kontenera, może też być instalowane w istniejących pomieszczeniach.

Instalacja RiMatrix S odbyła się na jednej z kondygnacji biurowych w formie rozwiązania „pomieszczenie w pomieszczeniu” na powierzchni około 100 metrów kwadratowych. W związku z tym potrzeba było znacznie mniej zmian budowlanych niż przewidziano w pierwotnej koncepcji. Dzięki rozwiązaniu pomieszczenia w pomieszczeniu udało się uzyskać znaczne oszczędności w wykorzystaniu istniejącej powierzchni, a jednocześnie skrócić czas realizacji projektu.

Dostęp do komputerów jest wielokrotnie zabezpieczony, między innymi przez koncepcję bezpieczeństwa budynku, a ostatecznie przez samo RiMatrix S. Modułowe centrum danych stanowi samodzielną komorę bezpieczeństwa z kontrolą dostępu, a ponadto obejmuje uzupełniające pomieszczenie ochronne dodatkowo zabezpieczające przed ogniem, wodą oraz dymem. Integracja RiMatrix S z istniejącym systemem budynku i zabezpieczeniami przebiega bardzo łatwo, na przykład przez połączenie z istniejącym systemem LON-Bus (Local Operating Network) automatyki budynku. W przypadku awarii zasilania elektrycznego najpierw uruchamia się zainstalowany w RiMatrix S system UPS, a następnie zasilanie całego budynku przejmuje istniejący generator wysokoprężny.

RiMatrix S to rozwiązanie ze zintegrowaną ochroną przeciwpożarową, dzięki czemu nie było konieczne stawianie żadnych dodatkowych wymogów odnośnie zabezpieczeń budynku. Ułatwieniem było na przykład to, że pomieszczenie Rittal posiada już certyfikat ECB•S (European Certification Body). Tak atestowane centrum danych gwarantuje maksymalny możliwy poziom ochrony przeciwpożarowej i jest przebadane specjalnie pod kątem umieszczenia infrastruktury IT.

Zastosowanie modułowego centrum danych RiMatrix S w połączeniu z przyspieszeniem innych robót budowlanych sprawiło, że inwestor mógł wyprzedzić pierwotny harmonogram inwestycji o dwa miesiące. Poza tym udało się zmniejszyć budżet przez ścisłe zarządzanie kosztami i uproszczone planowanie o prawie 20%.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium