BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
25 paź 2015 / Hager /

Przepięcia w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Wyładowania atmosferyczne to jedno z najpiękniejszych zjawisk w naturze, jednak natężenie prądu piorunowego o wartości nawet do 250 kA może spowodować przepięcia w wewnętrznej instalacji elektrycznej. Ryzyko bezpośredniego uderzenia w budynek jest niskie, jednak źródłem takich przepięć mogą być także stany awaryjne lub łączeniowe w pobliskiej sieci elektroenergetycznej czy wyładowania atmosferyczne w ziemię oraz sieci napowietrzne.

Brak właściwej ochrony przed tymi zjawiskami skutkuje poważnym uszkodzeniem czy też zniszczeniem urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Utrata pamięci w ciągu ułamka sekundy

Z dnia na dzień wzrasta liczba występujących w budynkach szczególnie czułych urządzeń – komputerów, różnego rodzaju sterowników, paneli sterujących, sprzętu audio-wideo, itp.
Czy stać Cię na utratę wielu cennych danych czy też najpiękniejszych wspomnień, zapisanych na dysku Twojego komputera i to w ciągu ułamka sekundy?

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania przepięć w instalacji elektrycznej?

 

Przepięcia w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

 

  • bezpośrednie wyładowania atmosferyczne (uderzenia pioruna) w instalację odgromową budynku,
  • wyładowania atmosferyczne w przewody sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia,
  • przepięcia atmosferyczne indukowane w instalacjach budynku lub innych bliskich obiektów,
  • przepięcia łączeniowe i stany awaryjne w sieci elektroenergetycznej.

Skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa

Warunkiem skutecznej ochrony przepięciowej jest zastosowanie trzech stopni ochrony w zależności od stref ochrony, sklasyfikowanych wg normy jako LPZ. Iskiernikowe ograniczniki przepięć typu T1 z serii SPA i SPN łączą w sobie wytrzymałość osprzętu T1 i poziom ochrony urządzeń T2 oraz T3 (w odległości do 5 m przewodu), dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić miejsce w rozdzielnicy, skrócić czas montażu i zmniejszyć koszty realizacji instalacji przeciwprzepięciowej.

Moc funkcji w jednym urządzeniu

Zgodnie z przepisami kompletna ochrona przeciwprzepięciowa powinna, w zależności od usytuowania obiektu i jego otoczenia, obejmować trzy stopnie ochrony. Ograniczniki typu T1 pozwalają już na wejściu instalacji do budynku odciąć impuls przepięciowy i odprowadzić go do ziemi. Ograniczniki T2 służą do ochrony instalacji i urządzeń wewnątrz budynku, natomiast typu T3 – chronią urządzenia AGD, RTV i inne elektroniki użytkowej. Te ostatnie, w odróżnieniu od dwóch pierwszych, są montowane najbliżej chronionych urządzeń, np. w gniazdku lub listwie zasilającej. Innowacyjne ograniczniki przepięć marki Hager typu T1 kombinowany z serii SPA 201, SPA 40x i SPN 80x to najwyższej klasy rozwiązania w technologii iskiernikowej, które zapewniają trójstopniową ochronę instalacji i urządzeń przed występowaniem różnicy potencjałów, prądami zwarciowymi następczymi, a nawet bezpośrednim przepływem prądu piorunowego. Dzięki temu można zrezygnować ze stosowania ograniczników typu T2 i ograniczyć ilość stosowanych ograniczników T3, co oznacza duże uproszczenie projektu instalacji odgromowej przy zachowaniu tej samej skuteczności ochrony.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium