BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
1 lut 2016 / BUILDINGS.PL /

Co to jest BIM ?

Podczas przeglądania dokumentów budowlanych możemy natknąć się na skrót BIM. Co to jest i do czego ma zastosowanie? Otóż BIM (z angielskiego Building Information Modeling), to w dokładnym tłumaczeniu modelowanie informacji o budynku. Terminem tym zaczęto posługiwać się na początku XXI wieku, więc stosunkowo niedawno. Zanim wdrożono taki skrót, tematyka ta była określana, jako BPM, czyli Building Product Models. Właściwie dokładne zobrazowanie znaczenia tego skrótu nie jest możliwe. Różne źródła podają odmienne jego wytłumaczenie.

Na potrzeby tego tekstu możemy przyjąć, że BIM jest taką inwestycją budowlaną, która na początku powstaje w świecie wirtualnym, a dopiero później jest wdrażana do realizacji, realizowana i oddawana do użytku. Budynek, który tworzymy w technologii BIM, jest całkiem realną inwestycją. Z uwagi na to, że projekt jest tworzony w technologii 3D, możemy przeanalizować znacznie więcej informacji niż wtedy, kiedy korzystalibyśmy z modelu 2D.

Co to jest BIM ?

Główną zaletą technologii BIM jest fakt, że dzięki niej mamy dostęp do różnych programów i raportów, dzięki którym możemy wywnioskować znacznie więcej, niż daje nam doświadczenie z projektami 2D.

Z BIM możemy w szybki sposób:

  • Zaplanować od podstaw całą budowę;
  • Odnaleźć błędy w projekcie budynku;
  • Oszacować ilość materiałów potrzebnych do budowy, czas budowy oraz jego koszt;
  • Zaprojektować niecodzienną konstrukcję budynku.

Z BIM mogą efektywnie korzystać nie tylko biura projektowe, ale wszystkie osoby, które zaangażowane są w budowę, a przede wszystkim sam inwestor. Nie ma znaczenia, czy chodzi o nową inwestycję, czy też o przebudowę bądź modernizację. Z technologią BIM każdy rodzaj inwestycji jest bardziej opłacalny.

Dzięki zastosowaniu tej technologii inwestor, projektant i wykonawca mogą ze sobą współpracować, a ich praca jest w odpowiedni sposób koordynowana. BIM pozwala na ciągłe obserwowanie postępów na budowie i szacowanie czasu, który potrzebny jest jeszcze do tego, żeby ją ukończyć. Jeżeli w projekcie zostaną wprowadzone jakieś zmiany, to automatycznie można to wprowadzić też do systemu i szybko skalkuluje on te zmiany, pokazując nam, jak teraz będzie wygląd rozkład kosztów czy ilość potrzebnych materiałów.

BIM pozwala na tworzenie znacznie bardziej skomplikowanych konstrukcji. Nie musimy koordynować zgodności wszystkich parametrów, system sam pokazuje nam błędy, to, co trzeba zrobić i miejsca, które wymagają uwagi. Dzięki niemu można prowadzić szczegółową dokumentację konstrukcji betonowych i wynieść budownictwo na znacznie wyższy poziom.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium