BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
1 lut 2016 / BUILDINGS.PL /

„Zrównoważone budownictwo” i „zielone budownictwo” – co to znaczy?

Rozwój nowoczesnego budownictwa pozwala nam teraz tworzyć obiekty, które są doskonale dopasowane do naszych potrzeb i energooszczędne. Czas na budowanie jest doskonały, bowiem ciągle pojawiają się nowe technologie i trendy, które pozwalają na konstruowanie jeszcze lepszych budynków. W tym natłoku przez cały czas przewijają się określenia „zielone budownictwo” i „budownictwo zrównoważone”, ale czym one tak naprawdę są?

Zrównoważone budownictwo i zielone budownictwo – czy to jest to samo?

Dokładne określenie zakresu, w jakim mieści się zrównoważone budownictwo, nie jest tak naprawdę proste. Można przyjąć, że termin ten określa tworzenie takich budynków, które w przyszłości mają wydzielać możliwie jak najniższe ilości dwutlenku węgla oraz które powinny być zasilane źródłami odnawialnymi.

Zrównoważone budownictwo

Zielone budownictwo to tak naprawdę budownictwo zrównoważone, ale przy tym określeniu ważny jest też sam proces budowy. Podczas powstawania obiektu powinny być wykorzystane materiały i techniki, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Jeżeli więc mówimy o budownictwie zrównoważonym, to mamy na myśli przede wszystkim efekt, jaki uzyskamy po stworzeniu danego obiekty. Z kolei mówiąc o zielonym budownictwie, duży nacisk kładziemy również na proces powstawania budynku.

Jak realizuje się zasady zrównoważonego budownictwa?

Budownictwo zrównoważone to przede wszystkim odejście od zasilana budynku kopalinami i skłonienie się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Żeby realizować takie zasady, wcale nie musimy ponosić wyższych kosztów budowy lub też przedłużać jej trwania. Budynek można dowolnie modernizować według planu, a plan ten powstaje z określeniem użycia metod i środków, które nie zagrażają środowisku i nie wyczerpują jego zasobów.

Ideę zrównoważonego budownictwa uzyskuje się dzięki:

  • Wykorzystaniu energii wiatrowej, geotermalnej i słonecznej.
  • Zastosowaniu materiałów pochodzących z recyklingu.
  • Zastosowaniu instalacji, których celem jest oszczędzanie energii elektrycznej (czujniki ruchu, ściemniacze).
  • Aranżacji zielonych pokryć dachowych (ogród na dachu).
  • Wykorzystaniu świetlików dachowych, jako dodatkowego źródła światła.

Dzięki zielonemu budownictwu nie tylko znacznie oszczędzamy pieniądze, ale też dbamy o środowisko naturalne. Te zalety sprawiają, że coraz więcej firm i klientów prywatnych skłania się w kierunku budowania w sposób zrównoważony. W dalszej perspektywie takie budownictwo będzie miało przecież same zalety, a za jakiś czas stanie się prawdopodobnie standardem.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium