BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
9 lut 2016 / BUILDINGS.PL /

Kingdom Tower – Najwyższy budynek świata w 2018 będzie mierzył ponad 1000 m wysokości

Ludzie z roku na rok buduje coraz wyższe obiekty. Wydaje się, że konstruktorzy chcą dosłownie sięgnąć gwizd i przekroczyć rekordy, które były pobijane do tej pory. Największy rekord wysokości budynku ma zostać pobity w roku 2018, kiedy to zostanie ukończony Kingdom Tower. Wieżowiec ten powstaje w mieście Dżudda i docelowo ma mierzyć 1007 metrów.

Do tej pory miano najwyższego budynku świata należy do Burdż Chalifa, który mierzy 829 metrów. Kingdom Tower zaprojektowała firma Kingdom Holding Company, a wykonaniem zajmie się Saudi Binladin Group. Według dotychczasowych informacji Kingdom Tower ma kosztować 1.23 mld USD.

Kingdom Tower Najwyższy budynek świata

Czym będzie Kingdom Tower?

W budynku będą znajdować się przede wszystkim biura, hotel, a także luksusowe apartamenty, które będą zlokalizowane na najwyższych piętrach. Na szczycie wieżowca powstaną instalacje, których celem będzie pozyskiwanie energii odnawialnej. Ciekawostką jest, że wjechanie na sam szczyt budynku zajmie aż 5 minut i to przy użyciu ekspresowej windy. Jeżeli użytkownicy skorzystają z windy tradycyjnej, to będzie to trwało aż 12 minut.

Wokoło budynku powstanie specjalna dzielnica o powierzchni 23 kilometrów kwadratowych. Zamieszka tam aż 80 tysięcy ludzi. Cały kompleks zostanie wzbogacony o centra handlowe, szpital i miejsca przeznaczone dla rozrywki. Kingdom Tower w pierwotnym założeniu miał mierzyć aż 1.6 km! Jednakże jego długość musiała być zmniejszona o prawie 600 metrów z uwagi na to, że badania geologiczne gruntu nie rokowały zbyt dobrze jak na aż taką wysokość.

W Kingdom Tower zbudowany zostanie ogromny taras widokowy o powierzchni aż 700 metrów kwadratowych. Taras zostanie wybudowany na wysokości 610 metrów. Do tej pory jeszcze nikt nie stworzył punktu obserwacyjnego aż na takiej wysokości. Budowę Kingdom Tower rozpoczęto rok po podpisaniu umowy, czyli w 2012, całość natomiast ma być ukończona już w 2018 roku.

W budynku będzie aż 200 pięter, co wydaje się ilością wręcz kolosalną. Powierzchnia użytkowa wieżowca będzie wynosiła natomiast 319 000 metrów kwadratowych. Projektantem wieżowca jest Adrian Smith, który zaprojektował wcześniej m.in. Burj Khalifa. Smith przewidział, że do obsługi obiektu będzie potrzebnych 59 wind, a 5 z nich będzie windami z podwójnymi pokładami. Windy będą jechały z prędkością 35 km/h więc da się w nich odczuć różnicę wysokości.

Jak widać, wyścig o najwyższy budynek świata trwa w najlepsze, aż strach spytać, jak wysokie będą wieżowce za kilkanaście lat.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium