BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
1 lut 2016 / BUILDINGS.PL /

Elektrownie słoneczne w Polsce i na świecie

Elektrownia słoneczna to zespół urządzeń, które przekształcają energię promieniowania słonecznego (która zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii) na energię użytkową – cieplną albo elektryczną.
Największa elektrownia słoneczna na świecie to założona w 1992 roku Solar Energy Generating System, która znajduje się na pustyni Mojave w Kalifornii. Instalacja ta zajmuje około 4 miliony metrów kwadratowych i osiąga moc 354 MW. Jeżeli chodzi natomiast o Polskę, to szacowana moc osiągnięta przez tutejsze elektrownie słoneczne w 2014 roku wyniosła 6,6 MWp. Jedna z największych elektrowni w naszym kraju znajduje się w Gubinie. Pierwsza część farmy, zajmująca około 2,6 hektara, posiada moc na poziomie 1,5 MW i jest w stanie zaspokoić potrzeby na prąd około 700 – 900 domów. Inne części farmy obejmują obszar 7 hektarów i są w stanie osiągnąć moc 4MW.

Przydomowe elektrownie słoneczne

Elektrownie słoneczne

Domowe elektrownie słoneczne są innowacyjnym sposobem na stanie się po części niezależnym gospodarstwem domowym. W większości przypadków, założyć może ją każdy właściciel, bez żadnych pozwoleń. W skład tego typu elektrowni wchodzą dwa główne elementy – panele słoneczne fotowoltaiczne i inwerter solarny oraz szereg części mniej zauważalnych takich, jak ochronniki przepięciowe, rozłączniki bezpiecznikowe czy okablowanie. Prawidłowo funkcjonujący zestaw solarny poprzez panele fotowoltaiczne pozyskuje energię do słońca, a następnie przekazuje ją do inwertera przetwarzającego ją na prąd właściwy.

Elektrownia słoneczna – sposób na dodatkowy zarobek

Instalacja solarna to nie tylko oszczędności wynikające z bieżącego wykorzystywania wytworzonej energii, lecz także szansa na dodatkowy zarobek. Istnieje bowiem możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanego prądu do Zakładu Energetycznego. Od lipca 2016 roku w życie wejdzie ustawa o Taryfach Gwarantowanych zapewniająca określoną stawkę za każdą 1kWH (mogą one wynieść nawet 75gr/1kWh). Taryfami tymi objęte będą instalacje o maksymalnej mocy 10kW.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium