BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
29 lut 2016 / BUILDINGS.PL /

Prawidłowy dobór i montaż kurtyny powietrznej?

Napływ zimnego powietrza lub straty ciepła są obserwowane wszędzie tam, gdzie stykamy się ze wzmożonym ruchem pojazdów i osób. Ciągle otwierane drzwi lub bramy sprawiają, że w pomieszczeniach nie może być utrzymana odpowiednia temperatura. Sposobem na to są kurtyny powietrzne. Ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania wychłodzeniu pomieszczeń, ale również do zapobiegania ich przegrzaniu, kiedy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka.

Co daje kurtyna powietrzna?

Jeżeli kurtyna będzie dobrze zainstalowana, to możemy liczyć na znaczną poprawę komfortu użytkowania pomieszczeń. Przede wszystkim koszt ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń znacznie spada. Nie tracimy energii cieplnej ani nie musimy nadmiernie korzystać z klimatyzacji. Jeżeli mielibyśmy określić sposób działania kurtyny powietrznej, to określilibyśmy ją jako niewidzialne drzwi. Przeciągi są zminimalizowane, a powietrze w pomieszczeniach bardzo czyste. Dodatkowo możemy liczyć też na zabezpieczenie przed przedostawaniem się owadów, a także ochronę przed napływaniem do pomieszczeń kurzu czy gazów spalinowych.

Prawidłowy dobór i montaż kurtyny powietrznej

 

Montaż kurtyn powietrznych

W przypadku decyzji instalacji kurtyny ogrzewającej najlepiej byłoby, gdybyśmy zainstalowali model wyposażony w nagrzewnicę wodną. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy mamy dostępną w pobliżu instalację centralnego ogrzewania.  Jeżeli nie ma takiej możliwości i podłączenie się do C.O jest trudne lub niemożliwe, to w takim przypadku lepiej jest wybrać nagrzewnicę elektryczną. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku korzystania z instalacji centralnego ogrzewania, trzeba tak zaprojektować i wykonać połączenie z nagrzewnicą, żeby od C.O dochodziła do niej woda, która ma temperaturę przynajmniej 70 stopni Celsjusza. Nagrzewnica nie może być też zasilana mniejszą ilością wody, niż sugeruje dla niej producent.

  • W przypadku nagrzewnicy elektrycznej jej moc musi być tym większa, im silniejsze są przeciągi w pomieszczeniach. Należy o tym pamiętać szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzą np. wysokie klatki pomiędzy piętrami.
  • Żeby kurtyny powietrzne spełniały odpowiednio swoje zadanie, konieczne jest właściwe wymierzenie długości szczeliny oraz zasięgu kurtyny.
  • Dobra kurtyna powietrzna powinna być wyposażona w funkcję przedłużania pracy wentylatorów, a w przypadku montowania jej w suficie konieczne jest przestrzeganie zachowania odpowiedniej odległości od stropów.
  • Żeby zapewnić odpowiedni dopływ powietrza, jeden lub dwa moduły sufitowe powinny być zastąpione kratkami.

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium