BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
2 cze 2015 / Skanska /

Skanska zdobywa ponad 10% transakcyjnego rynku biurowego

Rynek transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) przeżywa okres intensywnego rozwoju, zwłaszcza w obszarze biurowym. Według danych Colliers International suma transakcji za rok 2014 na całym rynku inwestycji w biurowce wyniosła w CEE, wykluczając Rosję, ok. 3,1 mld euro. Ponad 10% tej kwoty trafiło do Skanska, największego dewelopera biurowego w regionie. Firma może pochwalić się pozycją lidera rynku, ale także prekursora w zakresie wprowadzania nowych standardów budownictwa komercyjnego.

Budynki biurowe wciąż należą do aktywów najczęściej wybieranych przez inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Według Colliers International stanowiły one 38% wszystkich transakcji w 2014 roku. „Silny wzrost gospodarczy, a także pozytywna perspektywa rozwoju firm wybierających CEE jako centrum rozwoju globalnych usług offshoringu i outsourcingu, nadal będą zwiększać popyt na biura. Dodatkowo, korzystny poziom cen w porównaniu do innych lokalizacji europejskich będzie prawdopodobnie motorem dalszego wzrostu apetytu na wysokiej jakości aktywa biurowe w 2015 roku oraz w latach kolejnych”, mówi Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań w Colliers International na Europę Wschodnią.

Liderem rynku w Europie Środkowo-Wschodniej jest Skanska Commercial Development Europe (CDE), spółka grupy Skanska odpowiedzialna za realizację nowoczesnych zielonych biurowców w regionie. Firma przekazała w ręce inwestorów w ubiegłym roku dziewięć budynków, w wyniku czego sprzedaże projektów biurowych w CEE stanowiły ponad 50% tego typu transakcji Skanska na globalnym rynku. Wśród sprzedanych projektów znajdują się: po jednym w Bukareszcie i Budapeszcie, dwa w Pradze oraz pięć budynków w Polsce - w takich miastach jak Kraków, Wrocław i Łódź. CEE to dla Skanska obecnie najszybciej rozwijający się rynek transakcji inwestycyjnych na świecie.

„W 2014 roku inwestorzy kupili od nas budynki o łącznej wartości ponad 330 mln euro. To bardzo dobry wynik, stanowiący ponad 10% udziału w całym rynku transakcji w obszarze biurowym CEE. W 2015 roku portfolio sprzedażowe spółki powiększy się o siedem kolejnych budynków - w Pradze, Bukareszcie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Przygotowaliśmy także ofertę portfelową czterech polskich inwestycji o łącznej powierzchni przekraczającej 63 tys. mkw.”, mówi Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w Skanska CDE.

Zainteresowanie zagranicznych inwestorów Europą Środkowo-Wschodnią wciąż rośnie. Jak podaje JLL wartość transakcji sektora nieruchomości komercyjnych w 2014 roku w regionie osiągnęła około 7,8 mld euro, co stanowiło wzrost o 25% rok do roku[1].

Skanska obserwuje wzrost zapytań inwestorów odnośnie budynków biurowych realizowanych przez firmę w stolicy Czech, Rumunii i Węgier, a także w największych polskich miastach. Przewagę na rynku mają duże, doświadczone firmy deweloperskie, wśród których Skanska CDE zajmuje pozycję lidera. Starają się one przyciągnąć największych i najważniejszych inwestorów. Mimo że niektóre instytucje finansowe mogą nie mieć dużego doświadczenia w działalności w danym kraju, będą skłonne zaufać rzetelnemu i wiarygodnemu partnerowi. Podczas podejmowania decyzji inwestorzy kierują się takimi czynnikami jak: wiarygodność dewelopera, umiejscowienie budynku na przyszłościowym rynku pod względem rozwoju biznesu firm-najemców, doskonała jakość wykonania obiektu potwierdzona certyfikatami, a także zgodność z najnowszymi trendami w budownictwie. Skanska przykłada do tych aspektów olbrzymią staranność.

„Standardowo przeprowadzamy proces nazywany pre-due diligence, w którym dokonujemy wnikliwej oceny obiektu, jego przygotowania, kompletności dokumentacji oraz jego mocnych i słabych stron. Klient dostaje od nas doskonale przygotowany produkt – pod każdym względem”, podkreśla Adrian Karczewicz.

W kolejnych latach Skanska CDE zamierza dalej umacniać swoją pozycję na rynku, sprzedając siedem lub osiem nowych budynków rocznie.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium