BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
16 lut 2012 / ALUPROF /

Fasada na ciepło i zimno

Kilkadziesiąt lat temu elewacje budynków wyróżniały się różnymi elementami dekoracyjnymi, które nadawały im specyficznego charakteru. Obecnie coraz częściej stosuje się  nowoczesne rozwiązania systemowe, pozwalające wykorzystać na dużą skalę szkło i aluminium.

Przeszklone elewacje, oprócz walorów estetycznych, wyróżniają się wyjątkową trwałością – są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Najpopularniejsze w tym zakresie są systemy fasadowe, bazujące na szkielecie słupowo-ryglowym, natomiast przy zabudowie obiektów żelbetowych oraz murowanych doskonale sprawdzają się tzw. fasady okienne. Dzięki zastosowaniu w ich profilach specjalnych przekładek termicznych oraz połączeniu z odpowiedniej klasy szkłem zespolonym, system elewacyjny chroni także wnętrze obiektu: zimą przed utratą ciepła, latem natomiast przed nadmiernym nagrzaniem. Tego typu przeszklenia wymagają innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią użytkownikom budynku pełen komfort i ochronę. – Fasada ALUPROF MB-70CW, oparta na systemie okien z tzw. „ukrytym skrzydłem” MB-70US, idealnie dopasowuje się do specyfiki określonego rodzaju budownictwa – mówi Janusz Chwastek, ekspert marki Aluprof i konstruktor systemu. – Dzięki zastosowaniu w konstrukcji dwóch rodzajów pól: „ciepłego” i „zimnego” możemy uzyskać jednolity widok oszklonej elewacji bez konieczności stosowania droższych systemów słupowo-ryglowych.

Pola „ciepłe” stanowią izolowane termicznie okna, montowane przed licem budynku w otworach okiennych. Pola „zimne” natomiast to pasy międzyokienne, chroniące konstrukcję i izolację termiczną ścian (np. wełnę mineralną) przed szkodliwym wpływem opadów atmosferycznych. Zastosowanie takiej konstrukcji pozwala znacznie skrócić czas budowy, ze względu na możliwość zamykania otworów okiennych przed wykonaniem pasów międzyokiennych i zewnętrznej powłoki fasady. MB-70CW charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi, posiada także wersję o podwyższonej izolacyjności termicznej MB-70CW HI, dla której współczynnik przenikania ciepła przez konstrukcję Uf wynosi od 1,49 W/m²K.

Fasada na bazie okien firmy Aluprof spełnia wysokie wymagania stawiane przez architektów, jak i inwestorów. Patrząc od zewnątrz, nie ma widocznych różnic w wyglądzie pomiędzy polami ciepłymi i zimnymi, a także między elementami stałymi i otwieranymi. Pasy widocznych od zewnątrz kształtowników aluminiowych są wąskie (szerokości 78,5 mm), dzięki czemu konstrukcja stwarza wrażenie smukłej i lekkiej. Do tego jest to rozwiązanie wyjątkowo ekonomiczne, zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji, co pozytywnie wpływa na koszty inwestycji oraz prawidłowe funkcjonowanie budynku. Przykładami zastosowania systemu MB-70CW są krakowskie budynki NEWTON oraz Centrum Biurowe KAZIMIERZ.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium