BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
19 sty 2012 / Austrotherm /

Co warto wiedzieć o styropianie!

Firma Austrotherm już na początku istnienia wyznaczyła sobie cel, jakim jest utrzymanie najwyższej jakości produktów w porównaniu do konkurencji. Przez, bez mała, 18 lat realizujemy to założenie, a rynek docenia nasze starania. W ostatnim czasie obserwujemy duży chaos w oznaczaniu przez producentów swoich wyrobów. Stosowane nazewnictwo często wprowadza w błąd i znacznie utrudnia rozpoznanie, z punktu widzenia aplikacji, właściwego rodzaju produktu. Dla większości społeczeństwa styropian to styropian. Ludzie często skupiają się więc na poszukiwaniu najtańszego wyrobu lub pozostawiają ten problem wykonawcy. Wszak to on, przede wszystkim, powinien być specjalistą w swej dziedzinie i umieć rozszyfrować skomplikowany kod oznaczenia produktu. Lecz czy wykonawca, od którego oczekuje się korzystnej oferty na pewno zadba o nasz interes?

Przy zakupie styropianu zwróć uwagę na:
 parametry techniczne - dowiedz się, czy producent udostępnia deklaracje zgodności oraz atesty higieniczne na swoje produkty,
 oznakowanie produktu - sprawdź, czy na opakowaniu dostępne są informacje na temat deklarowanego oporu cieplnego dla tej grubości płyt, które znajdują się w paczce, 
 współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) - istotny parametr, decydujący o znakomitej jakości styropianu. Pamiętaj! im niższy współczynnik, tym lepszy styropian,
 spoistość płyt styropianowych - perełki nie mogą wypadać, powinny być ściśle związane ze sobą.

 

Okazuje się, że brak dbałości o właściwy dobór styropianu bardzo drogo kosztuje. Ten niepozorny produkt jest wyjątkowy. Zlekceważenie jego cech i właściwości w momencie zakupu będzie skutkować zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie przez cały okres użytkowania obiektu. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o to, aby szukać styropianu o jak najlepszej wartości lambda, czyli współczynniku przewodzenia ciepła. Styropiany grafitowe, które dominują już w ok. 70 % termomodernizacji w tzw. Starej Europie, np. Austrii, charakteryzują się lambdą 0,031 W/mK. Natomiast w Polsce panuje kult niskiej ceny. Prowadzi to do tego, że wielu producentów styropianu decyduje się tak "odchudzić" swoje produkty, że lambda może wynosić nawet mniej niż 0,044 W/mK. Wydawać by się mogło, że drugie i trzecie miejsce po przecinku to tak nieistotna różnica. Niestety prawda okazuje się bardzo zaskakująca.

Pamiętaj! Styropian lepszej jakości, to gwarancja udanej inwestycji!

Licząc wydatki na ogrzewanie tylko dla domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej ok. 160 m2 (patrz wykresy), przy zastosowaniu styropianów o grubości 12 cm, lecz charakteryzujących się wyżej wymienionymi skrajnymi lambdami, możemy w przeciągu 30 lat użytkowania wydać dodatkowo lub zaoszczędzić ok. 50 tys. zł.
W momencie dokonywania zakupu styropianu "zaoszczędzimy" ok. 2.600 zł, lecz w skali całego wydatku na termomodernizację, będzie to zaledwie odsetek kosztów. Warto zatem pomyśleć o przyszłości. Częściowym rozwiązaniem może być zastosowanie dużo grubszej warstwy styropianu o gorszej lambdzie (0,044 W/mK), lecz uzyskanie najkorzystniejszych relacji zakupowo-użytkowych będzie trudne.

Ciężko pogodzić się z trendami, jakie można zaobserwować w ostatnim czasie. W latach dziewięćdziesiątych, tzw. styropian fasadowy musiał charakteryzować się wagą, która powinna była wynosić ok. 15 kg/m3. To gwarantowało bardzo dobre parametry izolacyjne. Wprowadzenie normy europejskiej wyeliminowało wagę jako parametr wspomagający ocenę jakości styropianu. Spowodowało to, że waga m3 styropianu w Polsce stale ulega zmniejszeniu. Presja cenowa rynku i nadpodaż w branży powoduje, że konkurenci wybierają najprostszą drogę oszczędności. Zapominają, że brak świadomości w społeczeństwie naraża ludzi na niepotrzebne przyszłe wydatki. Austrotherm opiera się tym trendom. My wiemy, że Austriacy, Niemcy, Czesi i Słowacy mimo, że obowiązuje ich ta sama norma europejska, wyznaczyli minimalne granice wag, których przekraczać nie wolno. Waga styropianu ma znaczenie i bezpośrednie przełożenie na izolacyjność i wytrzymałość produktu.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium