BUILDINGS.PL
Oszczędzanie energii rozpoczyna się od nauki w jaki sposób można to zrobić
Zapisz się do naszego Newslettera
21 paź 2015 / Austrotherm /

Gęstość styropianu ma znaczenie

Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacznie obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu zapowiadanego drastycznego wzrostu cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Czy jeśli do inwestycji wykorzystamy tańsze materiały ociepleniowe, na pewno zaoszczędzimy?
O właściwościach termoizolacyjnych płyt styropianowych informuje nas deklarowana przez producenta wartość współczynnika lambda, czyli parametru określającego przewodnictwo cieplne. Na rynku dostępne są produkty o lambdzie mieszczącej się w przedziale od 0,031 do 0,045 W/mK. Im wartość współczynnika lambda jest niższa, tym izolacyjność produktu lepsza. Obecnie najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem są grafitowe płyty styropianowe, w tym Austrotherm EPS Fassada Premium o współczynniku lambda kształtującym się na poziomie 0,031 W/mK. Styropian Premium to materiał nowej generacji niebarwiony, który daje gwarancję szybkiego zwrotu wydatków poniesionych na ogrzewanie. Często zakup płyt grafitowych staje pod znakiem zapytania ze względu na wyższą cenę w stosunku do standardowych płyt styropianowych. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale przede wszystkim na korzyści wynikające z eksploatacji lepszego jakościowo materiału. Prawdziwe oszczędności powstają nie w momencie zakupu, lecz podczas użytkowania obiektu, bo wydatek na zakup płyt styropianowych to tylko 15 % całkowitych kosztów inwestycji. Ponadto stosując grafitowe płyty styropianowe, można zachować bardzo dobre właściwości izolacyjne przy istotnej redukcji grubości płyty. A to daje możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności na etapie zakupu pozostałych materiałów, niezbędnych do wykonania izolacji ściany.

 

A co z gęstością?
Niezależnie od tego, czy inwestor spotka się na rynku z ofertą płyt styropianowych białych, w kropki czy barwionych, zasadnicze znaczenie ma gęstość. Wykres pokazuje ścisłe powiązanie współczynnika przewodzenia ciepła z gęstością. Widać wyraźnie, że deklarowanie niskiej wartości współczynnika lmbda przy niskich gęstościach powinno budzić wiele wątpliwości u inwestora. Ponadto należy zwrócić uwagę, że w momencie obniżenia gęstości wyrobu, pogarszają się również jego parametry mechaniczne (wytrzymałościowe), które są ściśle powiązane z gęstością.

Jak sprawdzić, czy zwykłe płyty styropianowe (białe, w kropki, barwione) spełniają deklarowane parametry?
Wagę paczki należy podzielić przez jej objętość. Otrzymany wynik oznacza gęstość w przeliczeniu na m³. Następnie należy sprawdzić na opakowaniu deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ. Na przykład gdyby się okazało, że współczynnik ten deklarowany jest na poziomie 0,040 W/mK, a gęstość jest mniejsza niż 12,5 kg, powinniśmy nabrać podejrzeń, czy nie staniemy się ofiarami oszustwa. Producent powinien deklarować współczynnik λ, ale nie musi deklarować gęstości. Stąd tak wiele płyt na rynku, które nie spełniają deklarowanych parametrów. Warto więc zadbać o swój interes i nie dać się oszukać.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Dołącz do Forum

Kalendarium